Вживання декількох чашок кави щодня може бути пов’язано з більш низьким ризиком розвитку раку простати, йдеться в дослідженні групи китайських вчених.
Результати показують, що кожна додаткова щоденна чашка знижує відносний ризик майже на 1%.
Рак простати є другим за поширеністю видом раку і шостою за значущістю причиною смерті від раку у чоловіків. Майже три з чотирьох випадків захворювання відбуваються в розвинених країнах, а з 1970-х років різко зросла кількість нових випадків захворювання в азіатських країнах, включаючи Японію, Сінгапур і Китай.
Вживання кави пов’язане з більш низьким відносним ризиком раку печінки, кишечника і грудей, але поки немає переконливих доказів її потенційної ролі в зниженні ризику раку простати. Щоб краще зрозуміти проблему, дослідники переглянули дослідні бази даних для відповідних когортних досліджень, опублікованих до вересня 2020 року.
Включені дослідження проводилися в Північній Америці (7), Європі (7) і Японії (2). Серед них понад 1 мільйон чоловіків (1 081 586), яке з яких 57 732 захворіли на рак простати. У порівнянні з найнижчою категорією споживання кави, найвища категорія була пов’язана зі зниженням ризику раку простати на 9%. І кожна додаткова щоденна чашка була пов’язана зі зниженням ризику на 1%.
Подальше уточнення аналізу локалізованого і поширеного раку простати показало, що в порівнянні з найнижчим споживанням максимальне споживання було пов’язано з 7% меншим ризиком локалізованого раку простати і на 12−16% меншим ризиком розвитку прогресуючого і смертельного раку простати.
Кількість випитої кави також мога бути неправильно класифікована, оскільки вона залежала від інформації участників. Тип кави і методи її заварювання розрізнялися в різних дослідженнях. Дизайн і методи включених досліджень також розрізнялися, тому, за їхніми словами, слід проявляти обережність при інтерпретації результатів.
У той же час, вчені відзначають, що кава покращує метаболізм глюкози, має протизапальну і антиоксидантну дію і впливає на рівень статевих гормонів, всі з яких можуть впливати на виникнення, розвиток і прогресування раку простати.
І вони роблять висновок: «Це дослідження передбачає, що підвищене споживання кави може бути пов’язано зі зниженням ризику раку простати. Якщо в подальшому буде доведено, що цей зв’язок є причинно-наслідковим, чоловіків можна було б спонукати збільшити споживання кави, щоб потенційно знизити ризик раку простати».