Україна почала зміцнювати північний фланг через загрозу зі сторони Білорусі, поки на польсько-білоруському кордоні стає все більше мігрантів. Польські прикордонники повідомляють, що їх близько 5 тисяч.
НВ зробило добірку гострих карикатур, які описують ситуацію на польсько-білоруському кордоні та роль в ній президентів Путіна і Лукашенка.
У понеділок, 15 листопада, з білоруського боку КПП Брузги — Кузниця на кордоні з Польщею зібралося понад 3,5 тисячі мігрантів, які намагаються прорватися до ЄС.
O empurrão#immigrants #poland🇵🇱 #europeanunion🇪🇺 #lukashenko #belarus🇧🇾 #putin #humanrights pic.twitter.com/RyHFv1Rrrv
— Vasco Gargalo (@vascogargalo) November 9, 2021
За словами представника польських спецслужби Станіслава Жаріна, причиною, через яку мігранти зосередилися на КПП, стали чутки про те, що їх нібито збираються пропустити до ЄС.
Як повідомили у прес-службі польського Міністерства оборони, людей до прикордонного переходу організовано привели силовики режиму Олександра Лукашенка.
Мінськ звинувачення в організації нелегальної міграції відкидає. Лукашенко заявив, що Білорусь не буде «захищати Європу від потоку нелегальних мігрантів».
Польща почала перемовини з Литвою та Латвією про запровадження 4 статті договору НАТО, яка передбачає консультації учасників кожного разу, коли з’являється загроза територіальній цілісності, незалежності та безпеці будь-якої зі сторін договору.
Крім того, країни ЄС узгоджують нові санкції щодо Білорусі.
Олександр Лукашенко заявив, що Європа не хоче приймати «2−3 тисячі нещасних людей-втікачів». Тому він вирішив особисто відправляти народ у Європу.
За словами Президента Білорусі, він готовий «хоч на Белавіа» переправити їх у Мюнхен.
ЄС обговорює можливе включення до нового пакету санкцій не лише «Белавіа», а ще й російську авіакомпанію «Аерофлот» і турецьку Turkish Airlines. Компанії звинуватили у масовому перевезенні мігрантів до Білорусі.
Обговорення нового пакету санкцій, який оголосять на початку грудня, Лукашенко сприйняв, як виклик, та пригрозив Європі, що перекриє постачання газу. «Ми їх обігріваємо, а вони нам ще погрожують».
Водночас у Кремлі заявили, що Лукашенко не узгоджував з Москвою свої погрози щодо перекриття транзиту газу в Європу. РФ не визнає свою причетність до міграційної кризи.
Кремль також заперечує інформацію про стягнення військових до кордону України, хоча працівники західних спецслужб володіють даними про концентрацію близько 90 тис. військовослужбовців РФ поряд з українським кордоном. Держсекретар США Ентоні Блінкен зазначив, що дії режиму диктатора Олександра Лукашенка на польському кордоні відволікають увагу від стягування РФ військ до українського кордону.
За статистикою польської прикордонної служби, від серпня було здійснено понад 30 тисяч спроб незаконного перетину кордону Польщі, причому понад половини з них (17,3 тис.) — у жовтні.
— Laura Halminen (@LauraHuu) November 11, 2021
У Німеччині на ситуацію зреагували критикою. Вони запропонували Польщі та Україні взяти біженців до себе.
— Alessandro Maran (@MaranAlessandro) November 13, 2021
«З якого переляку ми маємо брати їх до себе, якщо німці мають про них піклуватися?», — відповів Німеччині секретар Ради безпеки й оборони України Олексій Данілов.
Лукашенко у інтерв'ю російському журналу «Національна оборона» сказав, що хотів би розмістити на західному і південному кордоні кілька дивізіонів оперативно-тактичних ракетних комплексів Іскандер. Він вже звернувся до Росії з проханням надати військових.