В Україні за останні місяці суттєво зросли ціни на молочну продукцію. Наприклад, вартість 900 мл молока збільшилася на 1 грн, а ось кілограм сиру подорожчав майже на 5 грн.
За оцінками експертів така тенденція продовжиться і навесні цінники на таких продуктах можуть додати ще по 3-4%.
Хоч рітейлери і уряд стримують збільшення цін, витрати виробників "молочки" продовжують зростати. Ще в жовтні 2021 року "молочний кошик" (сир, масло, кефір, молоко) обходився українцям в 478,9 грн. А вже в лютому 2022 року за такий же набір доведеться заплатити 516 грн. До прикладу:
- масло подорожчало з 48,6 до 53,3 грн (200 гр);
- молоко з 31,28 до 32,4 грн (за 900 мл);
- кефір з 33,73 до 34,82 грн (за 950 мл);
- сир з 49,31 до 51,1 грн (за 300 гр).
Експерти назвали три основні причини, чому подорожчали молочні продукти:
- зросли ціни на газ та електроенергію для виробників;
- подорожчала молочна сировина (у тому числі через зростання цін на корм);
- впала прибутковість виробників молока.
Варто зазначити, що ціни на молочну продукцію багато в чому залежать від великих рітейлерів (мереж супермаркетів). Вони підписують договори з виробниками, в яких вказані і ціни. А щоб підняти вартість, доводиться домовлятися з рітейлерами і переукладати угоди.
Супермаркети завжди проти такої ініціативи: вони зацікавлені зберегти свою надбавку ще й запропонувати продукцію за нижчими цінами, ніж у конкурентів. Як результат-собівартість виробництва зросла значно, а ось ціни ростуть плавно і з запізненням.
Вінтоняк впевнений, що навесні ціни на молочну продукцію продовжать зростати.
За його оцінками, мова йде про збільшення на 3-4%. Корм, який у виробництві сирого молока займає 50% від кінцевої ціни, дешевшати не буде. Енергоносії теж. Тому можна очікувати, що влітку ціни продовжать зростати.