В Італії після відставки уряду Маріо Драгі та призначених на вересень дострокових виборів пророкують перемогу правим партіям, які в минулому були налаштовані приязно до Росії, в чому багато хто вже бачить зраду для України й ослаблення Євросоюзу.
Розбиралися, яка ситуація напередодні виборів у третій за величиною економіці ЄС, у кого найбільші шанси прийти до влади і чого чекати світу і Україні.
"Путіну подали на блюді голову Драгі"
Італія за останній місяць стала вже другою європейською країною з урядом, що пішов у відставку, який підтримував Україну.
75-річний прем'єр-міністр Драгі зняв з себе повноваження, в тому числі через небажання великих парламентських партій - "Рух 5 зірок" і правоцентристської "Ліги" – надавати масштабну військову допомогу Україні.
"Путіну на срібному блюді подали голову Драгі. Автократії піднімають тости, а демократії слабшають. Без цього уряду Європа теж стає слабшою", - заявив напередодні звільнення шефа глава МЗС Італії Луїджі Ді Майо.
Газета La Stampa налаштована песимістично.
"Це як якби розверзлася бездонна прірва, в яку разом з урядом національної єдності повільно сповзає і велика частина Італії", - пише видання.
Фаворитом прийдешніх виборів соціологи вважають ультраправу партію "Брати Італії", яка має шанси на формування уряду за умови коаліції з іншими правими силами.
Її лідер, 45-річна Джорджа Мелоні, екс-міністр спорту в одному з урядів Сільвіо Берлусконі, не приховує свого бажання стати першою жінкою-прем'єром в Італії. Рейтинги "братів" - на рівні 23%, і разом з лівоцентристською Демократичною партією це найпопулярніша політична сила в країні.
У минулому Мелоні компліментарно висловлювалася про Путіна. У березні 2018 року вона вітала його з перемогою на президентських виборах, називаючи це виразом "однозначної волі народу", а також звеличувала президента РФ як захисника "європейських цінностей" і "християнської самосвідомості".
Але після початку війни Мелоні підтримала Україну, а її фракція в парламенті голосує за військове постачання Києву.
Після звістки про дострокові вибори Джорджія Мелоні заявила про незмінність цієї позиції в разі свого приходу до влади.
"Італія продовжить відправляти зброю в Україну і підтримає Київ у його протистоянні з Росією. Ми завжди захищали і підтримували справу України не тільки тому, що ми віримо в цю справу, а й тому, що Італія не може ризикувати бути слабкою ланкою в західному Альянсі", — заявила Мелоні телерадіокомпанії RAI.
"Брати Італії" вважаються наступниками післявоєнного неофашистського італійського соціального руху.
Сама Мелоні критикує "ЛГБТ-лобі", виступає проти мігрантів, бюрократії ЄС і вважається євроскептиком.
До слова, внучка Беніто Муссоліні (італійський диктатор часів Другої світової війни, глава фашистської партії) Ракель, яка рік тому перемогла на муніципальних виборах в Римі, висувалася саме від "братів".
Чого чекати Україні
Попри заяви лідера "братів" про підтримку України, ситуація може бути не настільки простою, оскільки до влади політсила Мелоні може прийти тільки в коаліції з іншими правими партіями (наприклад, "Лігою", одним з лідерів якої є Маттео Сальвіні), які традиційно підтримували Путіна. І хоча з початком війни в Україні вони змінили свою риторику, але і зараз виступають за більш помірковану позицію в конфлікті, за обмеження на постачання зброї і за більш активне спонукання сторін до укладення компромісного миру.
Власне, розбіжності Драгі з "Лігою" по Україні, як писалося вище, і стали однією з причин його відставки.
"Попри те, що в Італії завжди були сильні проросійські настрої і критика НАТО, навіть колишні головні прихильники Путіна на кшталт Сальвіні, критикують Кремль за війну в Україні. Це стратегічне питання. При цьому частина суспільства вважає, що війна в Україні - не їхня війна, і більше стурбовані загальним подорожчанням, причиною якого вважають антиросійські санкції. За соцопитуваннями, 52% італійців висловлюють бажання припинити війну навіть ціною поступок Росії українських територій. І це більше, ніж в інших країнах Європи. Також Італія - католицька країна, і багато хто згоден з висловлюванням Папи Римського про те, що до вторгнення в Україну привів "гавкіт НАТО на двері Росії". З приходом до влади правих військова підтримка України може ослабнути, частина політиків, які можуть зайняти крісла в майбутньому уряді, виступають за якнайшвидше примирення Росії і України. Для Італії, яка загрузла в боргах, та ще на тлі загальноєвропейської інфляції і зростання цін, прихід до влади правих може означати посилення кризи, що в підсумку загрожує ослабленням ЄС і євровалюти", - говорить "країні" італійський журналіст Фабіо Морра.
Зміна влади в Італії, кажуть експерти, може посилити позицію "голубів" на Заході, які вважають, що Україну потрібно спонукати до мирних переговорів з Росією.
"Після виборів позиція Італії щодо війни може змінитися, що стане серйозним ударом по підтримці України з боку єдиного заходу. Враховуючи жорстокий характер конфлікту, наступний італійський уряд не зможе, звичайно, повністю стати на бік Росії. Але напевно вимагатиме, щоб Україна провела переговори з Росією про припинення конфлікту, навіть якщо Києву при цьому доведеться піти на територіальні поступки. Сальвіні вже оголошував про наміри відправити до Москви "місію миру". І швидше за все він відновить свої мирні ініціативи, якщо прийде в уряд. Також навряд чи нова влада підтримає нові санкції проти Росії, особливо щодо нафти і газу. Також під питанням військова допомога Україні - праві наполягають, що постачання зброї Києву посилюють непотрібне кровопролиття", - сказав "країні" Джейсон Девідсон, експерт центру взаємодії у Вашингтоні.