Американські вчені поставили за мету з'ясувати, хто більш схильний вірити у фейкові новини: молодь, яка не має досвіду, чи пенсіонери. Результати виявилися дуже несподіваними.
Психологів та геронтологів з Університету Флориди (США) найбільше цікавив вік людей, після якого вони насилу відрізняють правду від брехні. Вони орієнтувалися на поширену думку в суспільстві, що пенсіонерів дуже легко обдурити. І це при тому, що у людей похилого віку зазвичай є накопичені досвід, знання та розвинена інтуїція.
До участі в експерименті запросили дві категорії учасників. У першій були люди від 61 до 87 років, у другій студенти вишів. Усім їм пропонувалося читати багато новин про коронавірус і визначати які їх справжні, а які - фейк.
Крім цього, вчені аналізували загальні здібності кожної людини до аналізу та критичного мислення. Враховувався також факт – як часто ці люди цікавляться новинами.
Результати здивували всіх. Так, з'ясувалося, що пенсіонери від 61 року та старше не уявляли свого життя без читання новин. При цьому життєвий досвід та знання допомагали їм тверезо оцінювати прочитане. А ось молодь охочіше вірила у вигадки та небилиці. Втім, хлопці та дівчата швидко робили висновки, і на такі фейкові новини більше не реагували.
У результаті з'ясувалося, що шанси розпізнати фейк у пенсіонерів та молоді приблизно однакові.
Тим не менше, в ході експерименту з'ясувалося, що люди, старші 70 років, когнітивні порушення, у тому числі ознаки деменції, відрізняють правду від брехні насилу. Вони не особливо вчитувалися в новини та робили висновки навіть щодо заголовків, які далеко не завжди відображають суть інформації, що міститься в тексті.
Таким чином, вчені з'ясували, що чим старша людина, тим більше шансів, що вона не зможе у критичній ситуації розпізнати обман. Тому їм потрібна особлива увага рідних, щоб не стати жертвою шахраїв.