У разі аварії на окупованій російськими військами Запорізькій АЕС в Енорегодарі, українцям необхідно слухати і дивитися офіційні ЗМІ – влада вийде з рекомендаціями і алгоритмом дій.
Причому вони будуть специфічними для кожного окремого регіону.
Про це в інтерв’ю "Главкому" розповіла радіобіологиня, фахівчиня Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України Олена Паренюк.
Вона пояснила це тим, що Україна має значну територію, і те, що працюватиме для Енергодару, буде не потрібним у Києві, чи не допоможе у Марганці.
Експертка прокоментувала інформацію про те, що в Румунії та країнах ЄС влада та і самі громадяни збільшують запаси таблеток йоду.
Вона зазначила, що у разі вибуху ядерного реактора вони дійсно можуть бути ефективними, але попередила, що профілактично їх приймати небезпечно, тому потрібно слухати владу.
"Коли вибухає ядерний реактор, то один з продуктів розпаду, який утворюється – це йод. В Україні щитоподібній залозі людей не вистачає йоду, бо в нас ендемічна територія (територія з дефіцитом йоду).
Тому є таблетки для профілактики. Тобто йод для того, щоби щитоподібна залоза не відчувала його брак і не поповнювала запаси радіоактивним йодом", – пояснила Паренюк.
За словами фахівчині, таблетку йодиду калію необхідно прийняти саме перед тим, як організм зазнає дії радіоактивного йоду, – вона насичує тіло стабільним йодом і не дає йому поглинати радіоактивний.
"Така профілактика суттєво зменшує отриману людиною внутрішню дозу протягом перших кількох годин радіоактивних опадів. Але профілактично приймати такі величезні дози – небезпечно для здоров’я. Саме тому – варто слухати владу", – акцентувала фахівчиня.
Водночас за її словами, у разі витоку радіонуклідів не з реактора, а зі сховища ядерного палива, цей йод буде як подорожник.
"Тобто він узагалі ніяк не допоможе, бо йод у відпрацьованому ядерному паливі уже розпався", – наголосила Паренюк.
Вона пояснила, що рекомендації з вживання калію йоду – це, скоріше, для психологічного захисту, і зазначила, що вони можуть працювати в певному випадку, однак превентивно робити нічого не потрібно.
"Варто створити запас води, їжі, скотчу і плівки для того, щоби заклеювати вікна для захисту від пилу", – порадила вона.
"Враховуючи кількість зброї, яку наразі розміщено на території атомної станції, а також неодноразові провокативні обстріли, є висока ймовірність проведення масштабного теракту на ядерному об’єкті", – наголосили в ГУР.