Днями на зустрічі послів країн Євросоюзу верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепп Боррель виголосив програмну промову про геополітичні перспективи.
Він заявив, що Європа разом з усім світом увійшла в епоху "Радикальної невизначеності", і дав своє осмислення цьому процесу і перспективам.
Старого світу більше немає - ось основний посил головного євродипломату.
"Процвітання Європи ґрунтувалося на дешевих енергоносіях з Росії", - заявив Боррель.
Друга складова Європейського процвітання - китайський ринок: "китайські робітники з їх низькими зарплатами зробили набагато більше для стримування інфляції в Європі, ніж всі центральні банки разом узяті".
"Тобто наше процвітання ґрунтувалося на Росії і Китаї", - зробив висновок Боррель.
Але тепер "Росія і Китай вже не є тими, ким вони були для нашого економічного розвитку".
Ще однією проблемою Боррель бачить делегування Європою питань безпеки американцям, але "хто знає, що станеться через два роки або навіть в листопаді" - тобто після виборів Конгресу і президента США.
"Більше не існує світу, в якому США піклуються про нашу безпеку", - вважає представник ЄС і пропонує Європі самій займатися цим питанням.
Але потрібно зменшувати залежність і в інших областях. Наприклад, Боррель задався питанням, що буде з постачанням зрідженого газу з Америки, якщо там до влади прийдуть сили, не настільки дружні європейцям.
Або інший приклад.
"Що буде, якщо завтра у нас не буде кобальту або рідкісноземельних матеріалів, що надходять з ДР Конго, Південної Америки, Афганістану? А вони для нас так само критичні, як нафта і газ", - зазначив представник Євросоюзу.
Боррель констатував, що "світ увійшов у безладну багатополярність" (до речі, це співзвучно заявам Володимира Путіна про те, що світ знову стає багатополярним). Стрижнем цього процесу єврочиновник вважає конкуренцію США і Китаю, яка буде змінювати структуру світу.
На цьому моменті верховний представник ЄС зробив примітний акцент: суть цієї конкуренції не в демократії (що офіційно декларують на Заході).
"З нашого (західного - Ред.) боку дуже багато авторитарних режимів, тому ми не можемо сказати: "Ми демократії". Це буде брехня", - сказав Боррель.
Серед нових полюсів світу він назвав Туреччину, Індію, Бразилію, ПАР, Мексику та Індонезію. Він вважає, що весь цей "глобальний Південь" буде грати свою гру, тому що в нинішніх світових елітах він не представлений, хоча має високу чисельність населення і економічну вагу. Причому в світових кризах ці країни звинувачують Захід.
Крім того, Боррель визнав: в Європі багато хто не вірив, що Росія нападе на Україну. І також не вірили, що Україна зможе чинити опір настільки успішно, як це зараз відбувається.
"Ми також не припускали, що Путін може піти на масову мобілізацію і відкриті ядерні загрози. Думаю, всі ви читали і перечитували останню промову Путіна, коли він оголосив про анексію. Кожен європейський громадянин повинен прочитати цю промову. Ви повинні пояснити світу, що означає Його ставлення до Заходу і які справжні причини війни", - сказав Боррель.
Одним з найважливіших трендів Боррель бачить зростання авторитаризму, націоналізму і "політики ідентичності" (всупереч Західній уніфікації). У тому числі тому європейська модель багатьма "вже не сприймається – з культурних, історичних та економічних причин".
У нових умовах місію Європи Боррель сформулював таким чином: "ми повинні пояснити, що існує зв'язок між політичною свободою і якістю життя. У нашій частині світу є поєднання політичної свободи, економічного процвітання та соціальної згуртованості, але решта світу не така. І ми повинні спробувати пояснити, що демократія, свобода, політична свобода - це не те, що можна обміняти на економічне процвітання або на соціальну згуртованість, ці речі повинні йти разом. Інакше наша модель не працює".