Багато досвідчених дачників знають, що після збирання врожаю потрібно належним чином підготувати ґрунт до нового сезону, щоб майбутні плоди були ще смачнішими та соковитішими – для цього важливо не лише перекопати та підгодувати землю, а й посіяти рослини-сидерати. Одна з них – фацелія.
Існує приблизно 80 різновидів фацелії, а як сидерат висіюють в основному пижмолисту, так як вона є ідеальним попередником для всіх рослин.
Фацелія виконує такі корисні функції:
- удобрення ґрунту;
- поліпшення структури ґрунту;
- зниження кислотності ґрунту;
- знищення бур'янів та шкідників;
- знищення збудників хвороб.
Фацелія швидко проростає та нарощує зелену масу. Цей процес у середньому займає 40-45 днів.
Зрізати цю рослину потрібно до початку цвітіння. Швидко перегниваючи в орному шарі, ґрунт отримує велику кількість поживних речовин, мінералів та мікроелементів, зокрема накопичує азот та калій.
Крім того, фацелія структурує грунт. У процесі зростання культури та розкладання кореневих залишків земля розпушується. Поліпшується повітропроникність та вологоємність ґрунту. Наприклад, глинисті ґрунти стають легкими та родючими. Крім ґрунтоутворюючих виконуються також ґрунтозахисні функції. Залишаючи фацелію на зимівлю, ви захистите ґрунт від промерзання, водної та вітрової ерозії.
Фацелія має профілактичну дію, не дозволяє проявлятися вірусним та грибковим хворобам.
Якщо посадити на грядках цю рослину, можна не турбуватися, що розростуться різні бур'яни. Також фацелія має властивість притягувати ентомофагів – так званих хижих комах. Вони у свою чергу знищують плодожерок, листовійок та інших поширених шкідників. Також культура здатна відганяти нематод і сарану.