У відкритих опалювальних системах розширювальний бачок монтується у найвищій точці системи та зміна тиску в опалювальному контурі компенсується за рахунок зміни об'єму теплоносія у баку. Недоліком таких систем є необхідність постійного контролю за наявності достатньої кількості теплоносія (він постійно випаровується), а також неможливість використання в системі антифризу або інших типів летких речовин.
Майстри з СЦ https://vinnica.repair/ua/ по ремонту газових котлыв розказують , що в замкнутих системах опалення, контур герметизується та не має контакту із зовнішнім середовищем. І для компенсації температурних розширень теплоносія використовується спеціальний розширювальний бак, який є ємністю, що складається з двох частин, розділених еластичною мембраною. Одна частина бака заповнена теплоносієм, друга – звичайним повітрям, яке перебуває під невеликим тиском. Об'єм розширювального бака зазвичай становить 10% кількості теплоносія в системі. Для невеликих будинків підійдуть баки з об'ємом понад 12 літрів, а для житла площею до 200 кв.м – 24 літри. У величезних будинках встановлюють 35 або 50-літрові баки, залежно від квадратури.
При нагріванні теплоносія за рахунок теплового розширення в системі збільшується об'єм рідини, яка розтягує мембрану і заповнює бак, запобігаючи розриву трубопроводів від надлишкового тиску. Після охолодження теплоносія мембрана стає на місце, зайва вода йде в систему. Тиск у системі опалення контролює автоматика котла і при його падінні або у разі неконтрольованого збільшення, гасить котел, відображаючи на табло відповідну помилку.
Як накачати повітря на розширювальний бак газового котла?
Зазвичай тиск повітря всередині бака вибирається на 0,2-0,3 бар нижче, ніж робочий тиск в системі опалення (зазвичай близько 1,5 атм). Тому найчастіше цей показник дорівнює 1,2 - 1,3 бар, але для деяких типів котлів це значення знижують до 1 атм.
Тиск у баку перевіряють звичайним повітряним автомобільним манометром, який приєднують до ніпеля, захованого під пластиковою кришкою. Вимірювання проводяться при закритому вентилі, встановленому перед баком, а за його відсутності – при непрацюючому опалюванні (нульовий тиск теплоносія). Тому перед тим, як заповнити розширювальний бак газового котла повітрям, потрібно заздалегідь вимкнути опалювальний котел або перекрити кран перед розширювальним бачком. Якщо манометр показує низький тиск – необхідне заправлення розширювального бака газового котла повітрям.
Зазвичай процедура заповнення розширювального бака включає кілька кроків:
- Після відключення котла перекриваються вентилі на подачі та на звороті.
- Закривається кран підживлення із зовнішнього водопроводу.
- Зливається вода або інший теплоносій.
- Через "гарячий" кран контуру ГВП зливається "котлова" вода (також її можна злити через котловий штуцер).
- Після того, як стрілка тиску на манометрі котла досягне нульової позначки, можна приступати до накачування бака.
- До ніпелю підключається насос із манометром і накачують до 1,2 Атм.
- Відкрийте кран підживлення та забезпечте нормальний тиск та рівень води у розширювальному баку.
- Тепер вентиль, що підживлює, потрібно знову закрити.
- Відкрийте кран холодної води на змішувачі і дочекайтеся поки зійде "повітря" та брудна вода.
- Знову відкрийте підживлювальний вентиль і повністю наповніть опалювальний контур.
- Далі опалювальну систему запускають у зворотному порядку.
Для накачування можна скористатися будь-яким насосом або автомобільним компресором (всі роз'єми підходять).
Як виявити несправність і чому падає тиск у розширювальному баку?
Про появу несправності в системі компенсації тиску теплоносія можна судити за такими ознаками:
- стрибки тиску під час роботи котла. Особливо під час переходу з режиму опалення в режим подачі підігрітої води.
- постійне підживлення контуру теплоносієм. При цьому витоку виявити не вдається;
- просочування теплоносія через шви або фітинги опалювального контуру.
Найчастіше витікають теплоносії типу "незамерзайок" (антифриз).
До зміни тиску в системі розширювального бака може призвести:
- нестача повітря у самому баку;
- пошкодження мембрани (найчастіше через експлуатацію при низькому тиску повітря в баку);
- поява негерметичностей у корпусі бака, через які виникає витік повітря;
- неправильно вибрано обсяг розширювального бака при монтажі системи опалення і він не в змозі компенсувати теплове розширення теплоносія;
- витік теплоносія через мембрану в "повітряний" відсік бака.
У будь-якому з цих випадках правильніше викликати майстра, який швидко знайде проблему і відновить тиск у розширювальному бачку опалювального контуру.
Як підтримувати оптимальний тиск у баку газового котла
Щоразу зливати теплоносій із системи навіть частково є дуже клопітким заняттям. Тому приблизно про тиск у бачку можна судити за показаннями манометра в ніпелі розширювального бака при підключеному котлі та відключеному нагріванні. Його необхідно визначити відразу після чергового підкачування системи зі зливом теплоносія. Загальний тиск у такому випадку складатиметься з тиску на мембрану з боку опалювального контуру та тиску повітря в баку. Звичайно воно буде вище номінального і може досягати до 2,5 атмосфер.
Однак, якщо ви відчуваєте складнощі у виконанні цього завдання самостійно, то ми рекомендуємо звернутися до майстрів з СЦ https://vinnica.repair/ua/remont-gazovix-kotliv/ по ремонту газових котлів, які мають великий досвід та гарантують належне виконання робіт.