Можливо, ви помічали, що постійно втомлені, не можете відпочити, навіть якщо довго спите? Це може бути синдром хронічної втоми (СХВ), який відомий під назвою міалгічний енцефаломієліт (МЕ).
Хронічну втому частіше діагностують у жінок, ніж у чоловіків. Для цієї проблеми характерна низка симптомів, які ускладнюють виконання навіть рутинних завдань, вона сильно виснажує людину.
Діагноз зазвичай можливо встановити, якщо сильна втома спостерігається 6 місяців і довше, та при цьому людині не допомагає постільний режим, а погіршення настає після розумового чи фізичного навантаження.
Що спричиняє хронічну втому та які її симптоми?
Люди часто відзначають, що хронічна втома з’явилася у них після грипу, застуди, ураження вірусом Епштейна-Барра чи операцій.
Серед найпоширеніших симптомів вказують поганий сон, слабкість, біль у м’язах і суглобах, проблеми з пам'яттю та концентрацією, головний біль.
До основних симптомів хронічної втоми належать:
-
сильне виснаження, яке відчувається довше ніж добу після навантаження;
-
втома, яка з’являється навіть після сну;
-
проблеми зі сном;
-
проблеми з зосередженням, знижена увага, погіршена пам’ять;
-
запаморочення при сидінні та стоянні, оскільки в цей час знижується тиск;
-
біль у горлі, м’язах, суглобах;
-
головний біль.
Рідше зустрічаються:
-
порушення зору;
-
психологічні прояви (підвищена дратівливість, мінливість настрою, тривожність та панічні атаки);
-
пітливість вночі;
-
субфебрильна чи знижена температура;
-
кишкові розлади;
-
алергічні реакції;
-
відчуття оніміння, поколювання чи печіння в обличчі, руках, ногах.
Важкість симптомів може бути різною. Рідні можуть не помічати ваші проблеми. Якщо ви маєте підставу вважати, що страждаєте від синдрому хронічної втоми — обов’язково зверніться до лікаря.
Як лікують синдром хронічної втоми?
Щоб визначити, чи є у вас синдром хронічної втоми, необхідно пройти медичне обстеження та аналізи, бо багато симптомів СХВ також є симптомами інших захворювань або побічними ефектами від деяких ліків.
Тому, якщо ви відчуваєте, що у вас є схожі симптоми, зверніться до лікаря для точного визначення діагнозу.
Для виявлення цього захворювання, добре підходить функціональний підхід в медицині, адже він дозволяє комплексно працювати з пацієнтом та докладно вивчити його історію.
Згідно функціонального підходу в медицині працює київська Клініка Святого Даміана Цілителя.
Там ви отримаєте дійсно комплексне обстеження від лікарів інтегративної медицини, для яких ціль знайти саме причину недомагання, а не просто заглушити симптоми.
Прийом в клініці триває 2 години, під час яких лікар проведе опитування щодо вашого самопочуття, дослідить рівень стресу в житті та його вплив на вас, проведе обстеження на виявлення дисбалансів поживних речовин в організмі, ви обговорите ваш режим сну та харчування, а також персональні генетичні особливості. В клініці враховуються результати сучасних наукових досліджень для надання ефективної допомоги та план лікування розробляється завжди індивідуально під кожного пацієнта.
Клініка Святого Даміана Цілителя співпрацює зі спеціалізованими клінічними лабораторіями Genova Diagnostics (США) та NordicLab (Данія), за допомогою яких є можливість провести інноваційні та надійні лабораторні дослідження для встановлення вірного діагнозу і знаходження причини захворювання.
На сьогодні ми вже маємо більше розуміння синдрому хронічної втоми, але дослідження щодо цього захворювання все ще тривають, часто СХВ спостерігається у членів однієї родини, що може казати про генетичну схильність до неї та також продовжуються дослідження різних методів лікування, зокрема терапію препаратами, які впливають на імунну систему.
Якщо відчуваєте себе незвично, є симптоми, які доставляють дискомфорт, обовʼязково звертайтесь за допомогою до професіоналів, це дозволить знайти причину проблеми й не дасть захворюванню набути хронічної форми.