U-News » Фінанси » Український “Нафтогаз” не продовжить контракт із транзиту російського газу в Європу: наслідки для Москви 
Всі новини

Український “Нафтогаз” не продовжить контракт із транзиту російського газу в Європу: наслідки для Москви 

Україна не буде продовжувати контракт на транзит російського газу до Європейського Союзу. Термін дії договору закінчується 30 грудня 2024 року.

Про це заявив голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов в інтерв’ю “Радіо Свобода”. Попри розв’язану Кремлем війну проти України Київ не припиняв транзит палива, щоб європейські партнери могли диверсифікувати поставки, інформує FREEДОМ.

Протягом останніх пів сотні років Радянський Союз, а після — Росія вибудовували розгалужену мережу газопроводів. Крім прямої мети — отримання доходів від експорту палива, Москва переслідувала й непряму, але очевидну — поставити європейські країни в залежність від політики Кремля. Газовий шантаж часто використовувався російською владою для досягнення зовнішньополітичних завдань, адже до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну близько 40% від загального імпорту газу в країни ЄС припадало на РФ. Пізніше виявилося, що Кремль переграв сам себе. Втративши через санкції значну частину європейського ринку, Росія змушена продавати газ у Китай за заниженою ціною.

“Якщо раніше це був улюблений метод Кремля, то зараз цей метод обернувся прямо проти Росії. Щоб зрозуміти масштаби — якщо візьмемо рік до повномасштабного вторгнення як базовий, Росія експортувала 240 млрд кубометрів газу, з них 186 ішли в країни Європи. Станом на сьогодні споживання газу в Європі істотно скоротилося. Так, є споживання з боку Австрії, Італії, Угорщини, Сербії та Молдови, тобто невизнаного Придністров’я”, — сказав експерт енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Порівняно з минулим роком рівень видобутку газу в РФ знизився майже на чверть. Математика проста — знижується попит, падають і доходи.

“Газпром” зазнав збитків на понад 1 трлн рублів. Тобто цифри говорять самі за себе й зараз дуже відчайдушні спроби робила Росія — замістити європейський ринок природного газу ринком Китаю. Але, ми бачимо, ці спроби не увінчалися успіхом. Остання зустріч на вищому рівні в Пекіні, вона показала, що Сі Цзіньпін відкидає таку пропозицію”, — сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

На російську газовидобувну галузь чекає черговий удар. Український “Нафтогаз” не планує продовжувати контракт із транзиту палива до країн Європи. Досі процес не зупинявся, щоб країни Євросоюзу могли підготуватися до зими, а перехід від споживання газу з Росії до альтернативних ринків був поступовим і безболісним.

“Ми прагнемо до того, щоб це сталося якомога швидше. І раніше цього терміну. І ми бачимо, що певні процеси вже відбулися. Скорочення йде з кожним місяцем. Але ми маємо прискорити цей процес і стимулювати це. Що стосується цього контракту, ми маємо також бути надійним партнером для наших європейських партнерів, для країн, які цього потребують. Але ця угода буде завершена до кінця 2024 року, і в нас немає намірів чи ініціатив щодо її продовження”, — сказав голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов в інтерв’ю виданню “Радіо Свобода”.

“Ну, давайте з вами порахуємо приблизно. Цього року “Газпром” перекачає через українську ГТС близько 13 млрд кубічних метрів природного газу. 14, може бути. Тобто це приблизно, якщо брати середню ціну російського газу в Європі — це 400-450 євро за тисячу кубічних метрів, це, грубо кажучи, “Газпром” може втратити від цього понад 6 млрд євро щорічно, тобто ось такі витрати”, — сказав Омельченко.

Відмова від російських ресурсів — найсильніший удар по економіці агресора. За більш ніж півтора року повномасштабної війни Росії проти України країни ЄС зробили прорив у диверсифікації поставок, однак на досягнутому зупинятися зарано.

“Саме енергетичний сектор — це найбільша російська втрата, але з іншого боку, треба розуміти, що газ — не ключова стаття російського енергетичного експорту, тобто там найбільше надходить від експорту сирої нафти, нафтопродуктів, а потім уже від експорту сирого газу. Що ще важливо — що російські потужності експорту скрапленого газу досить обмежені. У Росії, звичайно, є плани наростити ці потужності. Ці плани певною мірою будуть зірвані внаслідок розривів зв’язків з європейськими країнами і санкціями, і складнощами в отриманні відповідного обладнання”, — зазначив Прокіп.

Попри обмежені можливості, Росія продовжує експорт скрапленого газу в Європу. Із січня до вересня 2023 року європейські країни імпортували майже стільки ж російського скрапленого природного газу, скільки за аналогічний період минулого року. Іспанія, Бельгія та Франція збільшили імпорт палива з РФ.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Британка осоромилася, надіславши відверті фотографії "не за адресою"
23 452
Курйоз у відпустці: туристка втратила нижню білизну під час подорожі
20 494
Чоловіка двічі вдарила блискавка, але він продовжив ловити рибу: яке його самопочуття
17 068
У Румунії жінка підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
16 871
Соцмережі вибухнули мемами після відповіді Зеленського на запрошення Фіцо
15 899
Ці прості способи допоможуть позбутися конденсату на вікнах за 5 хвилин
15 651
"Вкрали корейців" на Курщині: Скабєєва видала "перл" про ЗСУ
13 697
Рейтинг розміру грудей: стало відомо, на якому місці українські жінки
13 042
Жінка показала себе після перукарні: люди пишуть, що краще б вона не виходила з дому
12 984
"Уже не разом": журналістка розповіла, що сталося зі шлюбом Дмитра Комарова
11 740
Риба з "людськими зубами" приголомшила сім'ю, яка збиралася її з'їсти
11 675
Симптоми утворення тромбів і продукти, що захищають від них
11 205
Названо оптимальний пробіг при купівлі вживаного авто
10 938
Чорна ніжка – не вирок: що робити з ураженою розсадою помідорів
0
Камалія різко висловилася у бік ведучого Соломки, який публічно принизив її
0
Як досвідчені дачники використовують на городі пиво та молоко
0
Потап відповів, чому під час війни не в Україні та коли повернеться
0
Хрипкий голос і ще чотири симптоми, які не можна ігнорувати
0
Зламається не тільки смартфон: як не можна заряджати телефон у машині
0
Що таке повільна продуктивність та навіщо її практикувати на роботі
0
Якщо часник зіпсувався чи засох – не викидайте, спосіб врятувати знайдено
0
Мати хлопчика з особливим кольором волосся постійно виправдовується перед людьми
0
Кращі спорткари: ТОП-10 моделей останнього десятиліття
0
Що слід перевірити в автомобілі перед початком поїздки: сім позицій
0
Стюардесу звільнили за неприпустиму поведінку в літаку: що вона зробила
0
"Нові кримчани” скуповують квартири в Краснодарському краї і чекають, чим все скінчиться
0
Розкрито 8 сигналів тіла, які вказують на сексуальний інтерес

Психолог з коледжу Клермонта Маккенна Рональд Е. Ріджіо ...

Як часто жінкам треба міняти спідню білизну: це варто знати кожній представниці прекрасної статі

Трусики – це вкрай необхідна частина гардеробу кожної ...

Гриль як стиль життя: як обрати правильний гриль для вашого дому

Гриль давно став не лише способом приготування їжі, а й ...