U-News » Фінанси » Український “Нафтогаз” не продовжить контракт із транзиту російського газу в Європу: наслідки для Москви 
Всі новини

Український “Нафтогаз” не продовжить контракт із транзиту російського газу в Європу: наслідки для Москви 

Україна не буде продовжувати контракт на транзит російського газу до Європейського Союзу. Термін дії договору закінчується 30 грудня 2024 року.

Про це заявив голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов в інтерв’ю “Радіо Свобода”. Попри розв’язану Кремлем війну проти України Київ не припиняв транзит палива, щоб європейські партнери могли диверсифікувати поставки, інформує FREEДОМ.

Протягом останніх пів сотні років Радянський Союз, а після — Росія вибудовували розгалужену мережу газопроводів. Крім прямої мети — отримання доходів від експорту палива, Москва переслідувала й непряму, але очевидну — поставити європейські країни в залежність від політики Кремля. Газовий шантаж часто використовувався російською владою для досягнення зовнішньополітичних завдань, адже до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну близько 40% від загального імпорту газу в країни ЄС припадало на РФ. Пізніше виявилося, що Кремль переграв сам себе. Втративши через санкції значну частину європейського ринку, Росія змушена продавати газ у Китай за заниженою ціною.

“Якщо раніше це був улюблений метод Кремля, то зараз цей метод обернувся прямо проти Росії. Щоб зрозуміти масштаби — якщо візьмемо рік до повномасштабного вторгнення як базовий, Росія експортувала 240 млрд кубометрів газу, з них 186 ішли в країни Європи. Станом на сьогодні споживання газу в Європі істотно скоротилося. Так, є споживання з боку Австрії, Італії, Угорщини, Сербії та Молдови, тобто невизнаного Придністров’я”, — сказав експерт енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Порівняно з минулим роком рівень видобутку газу в РФ знизився майже на чверть. Математика проста — знижується попит, падають і доходи.

“Газпром” зазнав збитків на понад 1 трлн рублів. Тобто цифри говорять самі за себе й зараз дуже відчайдушні спроби робила Росія — замістити європейський ринок природного газу ринком Китаю. Але, ми бачимо, ці спроби не увінчалися успіхом. Остання зустріч на вищому рівні в Пекіні, вона показала, що Сі Цзіньпін відкидає таку пропозицію”, — сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

На російську газовидобувну галузь чекає черговий удар. Український “Нафтогаз” не планує продовжувати контракт із транзиту палива до країн Європи. Досі процес не зупинявся, щоб країни Євросоюзу могли підготуватися до зими, а перехід від споживання газу з Росії до альтернативних ринків був поступовим і безболісним.

“Ми прагнемо до того, щоб це сталося якомога швидше. І раніше цього терміну. І ми бачимо, що певні процеси вже відбулися. Скорочення йде з кожним місяцем. Але ми маємо прискорити цей процес і стимулювати це. Що стосується цього контракту, ми маємо також бути надійним партнером для наших європейських партнерів, для країн, які цього потребують. Але ця угода буде завершена до кінця 2024 року, і в нас немає намірів чи ініціатив щодо її продовження”, — сказав голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов в інтерв’ю виданню “Радіо Свобода”.

“Ну, давайте з вами порахуємо приблизно. Цього року “Газпром” перекачає через українську ГТС близько 13 млрд кубічних метрів природного газу. 14, може бути. Тобто це приблизно, якщо брати середню ціну російського газу в Європі — це 400-450 євро за тисячу кубічних метрів, це, грубо кажучи, “Газпром” може втратити від цього понад 6 млрд євро щорічно, тобто ось такі витрати”, — сказав Омельченко.

Відмова від російських ресурсів — найсильніший удар по економіці агресора. За більш ніж півтора року повномасштабної війни Росії проти України країни ЄС зробили прорив у диверсифікації поставок, однак на досягнутому зупинятися зарано.

“Саме енергетичний сектор — це найбільша російська втрата, але з іншого боку, треба розуміти, що газ — не ключова стаття російського енергетичного експорту, тобто там найбільше надходить від експорту сирої нафти, нафтопродуктів, а потім уже від експорту сирого газу. Що ще важливо — що російські потужності експорту скрапленого газу досить обмежені. У Росії, звичайно, є плани наростити ці потужності. Ці плани певною мірою будуть зірвані внаслідок розривів зв’язків з європейськими країнами і санкціями, і складнощами в отриманні відповідного обладнання”, — зазначив Прокіп.

Попри обмежені можливості, Росія продовжує експорт скрапленого газу в Європу. Із січня до вересня 2023 року європейські країни імпортували майже стільки ж російського скрапленого природного газу, скільки за аналогічний період минулого року. Іспанія, Бельгія та Франція збільшили імпорт палива з РФ.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Робітники випадково відремонтували кухню не в тому будинку: як відреагувала господиня
32 043
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
30 082
Жінка знайшла заначку, сховану від чоловіка багато років тому: витратити гроші уже не можна
26 703
Медики назвали найкориснішу для здоров’я рибу
21 991
Як позбутися старечого запаху і звідки він з’являється уже після 40 років
20 645
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
20 329
У Мережі висміяли наречену з пишними формами через рвану сукню
15 901
Лікар назвав ягоду, яка провокує проблеми зі здоров’ям у людей після 60 років
11 963
Жирова хвороба печінки: перші "тихі" зміни в організмі назвали лікарі
11 869
Бабуся у масивних окулярах, яка не пам'ятає свій вік, несподівано стала зіркою мережі
10 727
Знайти 3 відмінності між картинками зможе лише найуважніший: складна загадка для розумників
10 705
Онук вирішив прибрати старий занедбаний гараж бабусі й знайшов там справжній скарб: що там було
10 547
Що стало з Оксаною Пекун - співачкою, яка заявляла, що "не цікава пресі"
8 311
Може нести шість дронів: розкрито нові можливості українського БПЛА "Довбуш Т10"
0
Агрономи пояснили взаємозалежність розміру цибулі-сіянки та швидкості стрілкування
0
Що покласти у ящик з буряком, щоб пролежав всю зиму і буде смачним до весни
0
Як вимити чавунні батареї між секціями: лайфхак для найважчих місць
0
Не знала про український роман чоловіка: як виглядає дружина Саакашвілі та що про неї відомо
0
Вийшло не страшно, а смішно: у мережі з'являються меми про російський "Орешник"
0
Прокручують одне й те саме. Які знаки Зодіаку обтяжують себе зайвими думками
0
Малопомітні, на перший погляд, жести й звички, які можуть вплинути на перше враження про вас
0
У п'яти знаків Зодіаку починається "біла смуга" вже сьогодні
0
Злата Огнєвіч влаштувала зухвалу фотосесію в абсолютно нетиповому образі
0
"Часта помилка". Фітнес-тренерка Луценко пояснила, коли не можна починати схуднення
0
Чому одні люди важко хворіють на грип, а інші можуть навіть перенести його на ногах
0
Як діяти водієві, якщо вийшли з ладу одночасно два колеса
0
Три ознаки "хронічного" чоловіка-зрадника. Розпізнати простіше, ніж ви думаєте

"Хронічного" чоловіка-зрадника, як виявилося, розпізнати ...

Олія зі сковороди бризкає на всі боки під час смаження: як цього позбутися

Приготування їжі на сковороді є улюбленим способом, ...

Які речі потрібно встигнути викинути з оселі до Нового 2025 року, щоб залучити щастя і добробут

Важливим етапом святкування Нового року завжди було ...