У деклараціях українських посадовців виявилось немало помилок та дивних «цінностей» — від футболок та домашніх тварин до мільярдних доходів.
Аналітики сервісу Опендатабот проаналізували близько 200 тисяч декларацій чиновників за 2022 рік та виявили немало курйозів та неточностей, передає PAYspace.
Так, 1,7 тис. звернень з проханням подати виправлені декларації отримало Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) з березня 2023 рік по березень поточного року. З них 1,4 тис. людей скористалося можливістю внести правки.
Помилки
Похибки та проблеми з одиницями вимірювання — чи не найрозповсюдженіша проблема у декларантів.
Наприклад, Іван Стовповий, працівник Балаклійської міськради, у декларації оцінив свій ВАЗ 2106, випущений 1978 року, у 66 млн грн. Ймовірно, це найдорожчі Жигулі на території України.
Викладачка Національної академії МВС Юлія Висотенко зазначила, що її чоловік отримав зарплату у 259 млрд грн. До порівняння, у 2021 році заробітки чоловіка складали 259 тисяч грн.
Очевидну похибку у декларації допустив також Сергій Чопко — майстер 3 категорії на Хмельницькій АЕС. Він повідомив, що його дружина, яка працює на тій самій АЕС, отримала зарплатню понад 91 млрд грн за 2022 рік. Водночас зарплата самого декларанта склала 284 тисячі за той самий період.
Курйози
Не менш багатою на помилки та цікавою виявилася графа «Цінне рухоме майно», куди деякі декларанти віднесли своїх тварин.
Найяскравішим випадком є нардепка ВРУ Устінова Олександра, яка повідомила про «собаку-тапки-погризяку» — лабрадора Коді.
Ця сама посадовиця задекларувала як цінне майно футболку: «Перша в Україні футболка Ukraine Fuck Corruption».
У інших деклараціях також зустрічаються тварини, проте не так креативно оформлені. Зокрема, леви, звичайні коти, миші, папуги, кури, рибки тощо.
Зазначається, що ставлення держслужбовців до заповнення декларацій наочно демонструє або нерозуміння важливості декларування, або ж зневагу до суспільства. Сюди відносяться численні помилки, неточності, заповнення невідповідних полей тощо.
Аналітики нагадують, що від початку повномасштабної війни до осені 2023 року декларації посадовців не перевірялись. Дані за 2021 та за 2022 роки чиновники мали подати до початку 2023 року, а за минулий рік — до квітня 2024.