Прокинувшись одного ранку у 2020 році, мешканець штату Теннесі Віктор Шарра злякався, що опинився в якомусь “демонічному світі”. Про рідкісний неврологічний розлад, що спотворює сприйняття зовнішності оточуючих — далі у матеріалі.
Коли Шарра дивився на обличчя оточуючих, їхні обличчя здавалися “демоноподібними”, з витягнутими назад вухами, носами і ротами, з глибокими борозенками на лобі, щоках та підборідді, передають Букви.
59-річний чоловік із Кларксвілла, штат Теннессі, зізнався, що справді злякався свого стану.
Шарра страждає на справді рідкісний стан під назвою прозопометаморфопсія, або PMO, при якому частини облич інших осіб мають спотворений вигляд за формою, текстурою, положенням або кольором. Проте предмети та інші частини тіла зазвичай залишаються непорушеними.
Під час дослідження, результати якого опублікували у журналі The Lancet, науковці виявили незвичну річ: у реальному житті чоловік бачив спотворені обличчя. Натомість на екрані чи папері мали нормальні пропорції.
Цю особливість і використали науковці: Віктор порівнював реальні спотворені обличчя з фотографіями на екрані. Інформація використовувалась для комп’ютерного редагування світлин, аби вони відповідали особистому сприйняттю пацієнта.
Так вченим вдалося відтворили викривлені обличчя, які бачать особи з порушенням зорового сприйняття.
Раніше такі зображення ніколи не генерувалися. Науковці впевнені, що дослідження допоможе краще зрозуміти прозопометаморфопсію та інші неврологічні розлади з цієї категорії.
Сьогодні Шарра тісно співпрацює з науковцями, допомагаючи випробовувати різні методи з метою полегшення або усунення симптомів PMO.
Нині дослідження повторили переваги зелених лінз у протидії симптомам захворювання та виявили, що маніпулювання кольорами в лінзах також допомогло іншим пацієнтам з PMO. Ще один багатообіцяючий метод – перегляд зображень людей з абсолютно симетричними обличчями, що, здається, зменшує спотворення.
Як зауважив Шарра, для нього дослідження — це спосіб допомогти врятувати інших від неправильно поставленого діагнозу лікарів, що не знають про рідкісний синдром.
Довідка. Прозопометаморфопсія може виникнути внаслідок травми голови, інфаркту мозку, епілепсії, мігрені та галюцинацій. Розлад також може проявлятися без виявлених структурних змін мозку.