Кремль у 2024 році збільшив бюджетні витрати на 5 трлн рублів: майже третина держскарбниці піде на війну Росії проти України.
Але фінансування агресії йде і з інших джерел, тому точну суму військових витрат встановити складно, інформує FREEДОМ.
У 2023 році у Росії було три основних джерела, з яких Кремль брав кошти для фінансування війни проти України: позики, Фонд національного добробуту й податки. А ось продаж нафти, на яку традиційно розраховує Москва, надприбутків не приніс. Витрачати гроші на підвищення добробуту росіян Кремль не став.
У найближчі три роки Мінфін РФ закладає в бюджет різке зростання процентних платежів за держборгом. Уже у 2024-му на обслуговування позик уряд витратить у 1,7 раза більше, ніж у 2023-му. У 2024 і 2025 роках ці витрати подвояться.
“Фактично йдеться про друкарський верстат. Тепер ідемо далі, чим це загрожує. Загрожує це розгоном інфляції. Особливо в умовах, коли є дефіцит валюти, тому що якщо немає, то можна покривати потреби споживачів коштом імпорту. Коли з валютою не дуже добре йдуть справи, доводиться якось викручувати: або підвищуються ціни, або потрібно робити якимось чином так, щоб у населення було менше грошей”, — пояснив Блант.
Економісти вважають, що зростання податків неминуче: завдяки цьому можна додатково збирати понад 2,5 трлн рублів на рік. Уперше після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські міністри заговорили про зростання фіскального навантаження ще в червні 2023 року. Глава Мінфіну Російської Федерації Антон Силуанов тоді сказав, що “можна обговорювати й ті, й інші податки”, ймовірно, маючи на увазі збори як із фізичних, так і з юридичних осіб.
“Уже сьогодні збираються змінювати пласку шкалу оподаткування, якою власне сам Путін так пишався, коли запроваджували пласку шкалу, 13% прибуткового податку. Насправді це просто призводитиме до того, що зростатиме корупція, зокрема й у перевіряльників, тому що чим дорожчі податки, тим більше доведеться віддавати перевіряльникам, щоб ці перевірки проходити, тому в будь-якому разі, на мій погляд, ніякого розвитку економіки в Росії найближчими роками не передбачається”, — сказала політична аналітикиня, головна редакторка сайту After Empire Ольга Курносова.
У 2024 році Росія витратить на ВПК на 1 трлн рублів більше, ніж за три довоєнних роки — з 2019-го по 2021-й, і вдвічі більше, ніж на охорону здоров’я за 4 роки — з 2020-го по 2023-й. Через недофінансування російські медики змушені звільнятися, а громадяни не отримують належної медичної допомоги. Працівники швидкої допомоги з 17 регіонів РФ поскаржилися на низькі зарплати, несправедливий розподіл соціальних виплат і попросили Путіна втрутитися в ситуацію.
“Почувши вашу обіцянку про збільшення соціальних виплат середньому медперсоналу первинної ланки до 30 тисяч з 1 березня 2024 року, ми сподівалися на істотне поліпшення нашої оплати праці, однак коли вийшла постанова № 343, ми зрозуміли, що виявилися позбавленими вказаного підвищення”, — заявили працівники відділень ШМД Бірської ЦРЛ у Республіці Башкортостан.
Ще одна сфера, яка об’єктивно характеризує якість життя в Росії — житлово-комунальне господарство. Результати опитування, в якому взяли участь майже 16 тисяч респондентів із 87 регіонів країни, показали, що з проблемами в ЖКГ за останній рік зіткнулися 60% росіян.