Гельсінкі підвищує бойову готовність через можливе протистояння з Росією, яка стає дедалі агресивнішою.
Про це пише видання Financial Times. Зокрема, Фінляндія успішно перевірила свою здатність вести військову економіку та почала зберігати військове обладнання за межами своїх кордонів. Майже третина дорослого населення Фінляндії — резервісти, що дає країні з населенням лише 5,5 млн людей одну з найбільших армій у Європі, повідомляє FREEДОМ.
Фінський уряд планує збудувати тротиловий завод у країні, щоб поповнити запас боєприпасів. Про це заявив міністр оборони Фінляндії Антті Хаккянен. Тротил — вибухова речовина, яку використовують зокрема в артилерійських та мінометних снарядах. За словами міністра, завод має стати спільним проєктом із країнами НАТО.
Як пишуть фінські ЗМІ, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну наявність тротилу та інших вибухових речовин у Європі перебуває на критично низькому рівні. Єдиний такий завод в ЄС розташований у Польщі. Проте, обсяги виробництва є недостатніми для задоволення високого попиту.
“Необхідно значно збільшити виробництво вибухових речовин. Тому ми маємо серйозно розглянути роль нашої промисловості у цій справі. Рішення потрібно ухвалювати зараз, щоби виробництво могло розпочатися через рік-два. Той, у кого першого закінчаться боєприпаси та сировина для них, програє. Той, хто матиме їх достатньо, може виграти війну”, — заявив міністр оборони Фінляндії Антті Хаккянен.
У березні Фінляндія отримала повний обсяг фінансування ЄС на виробництво боєприпасів у розмірі 32,5 млн євро, після того, як у грудні Міністерство оборони виділило майже 24 млн євро на внутрішнє виробництво. Завод з виробництва тротилу інтегрується у військову промисловість Фінляндії, що швидко розвивається, зазначив глава фінського оборонного відомства.
Як пише Financial Times, останні місяці Росія перейшла на воєнну економіку. Зокрема, Москва виділяє близько 6-7% ВВП на виробництво 4 млн артилерійських снарядів на рік. А це набагато вище за рівень Фінляндії чи навіть Західної Європи, заявили у Фінських збройних силах.
“Ми не перебуваємо у стані воєнної економіки. Фінляндія посідає лише на третю сходинку з дев’яти на сходах ескалації. І хоча країна збільшила виробництво боєприпасів, заводи досі не працюють 24 години на добу”, — зазначив заступник начальника штабу з озброєнь та логістики Фінських збройних сил Мікко Хейсканен у коментарі Financial Times.
Водночас Фінляндія підвищує військову готовність перед російською агресією. Про це пише Financial Times, посилаючись на фінських військовослужбовців. Зокрема, Гельсінкі переглянув понад тисячу угод, укладених із приватними компаніями на виробництво озброєння. А частину своїх боєприпасів та військової техніки Фінляндія перекидає на територію Норвегії. І планує таку саму співпрацю зі Швецією.
Окрім військової техніки, на склади за кордоном можуть перемістити частину запасних деталей до неї. Але докладнішу інформацію про ці плани фінський уряд не розкриває.
“Росія — диктатура, тому вони змогли перейти у режим війни, набагато швидше перебудуватися, ніж країни Заходу. Але вона зазнала значних втрат в Україні. Щоб відновити свої збройні сили, їй знадобиться щонайменше 10 років. Тож це вже великий удар по їхній здатності загрожувати прикордонним сусідам. Найкраще, що можна зробити, — дати Україні інструменти для військової поразки російських збройних сил, щоби витіснити їх з території України, включаючи Крим”, — вважає член парламенту Фінляндії, генерал-майор Збройних сил Фінляндії Пекка Товері.
Уряди західних країн все частіше попереджають про можливий напад Росії на країни НАТО, виходячи з нових оцінок військового потенціалу Росії та загроз безпеці Альянсу. Як пише Financial Times, попри те, що Фінляндія є новим членом НАТО, інші країни блоку регулярно звертаються до неї за порадою, як підвищити свою бойову готовність.