Сьогодні президент Володимир Зеленський в інтерв'ю американській газеті Philadelphia Inquirer озвучив, за яких умов Україна готова до світу з РФ. Це "збереження України", вступ до НАТО і ЄС, а також якась "сатисфакція" для України за рахунок Росії.
При цьому ще одна умова, яка незмінно висувалася раніше українською владою, - повернення всіх територій в кордонах 1991 року - у списку Зеленського на цей раз не фігурує. Хоча про те, чи потрібно їх повертати, прямо запитала журналістка.
Свої умови президент явно адресував Захід, оскільки напередодні він говорив про те, що партнери бачать закінчення війни інакше, ніж Україна, і не готові домагатися "сатисфакції" з боку РФ.
Тому подібні заяви вкрай показові з точки зору того, які торги можуть зараз йти між українською владою та її західними союзниками і як взагалі в Києві бачать закінчення війни.
По-перше, судячи по догляду від теми повернення кордонів 1991 року, у Зеленського всерйоз задумалися про зупинення війни по лінії фронту. І ознаки того, що громадська думка поступово готують до такого сценарію, вже з'являються. Наприклад, заявою близького до Офісу президента політолога Володимира Фесенка про те, що території "можна повернути і пізніше, а зараз головне - зберегти державу і привести Україну в ЄС і НАТО. Що майже дослівно повторює перші дві умови Зеленського з сьогоднішнього інтерв'ю.
Що стосується третьої умови - "сатисфакції" президент не уточнив, що це означає. Але, ймовірно, маються на увазі якісь компенсації Україні з боку РФ. При цьому очевидно, що Росія за своєю волею Україні нічого компенсувати не буде.
Тобто, по всій видимості, Зеленський в цьому пункті натякає, що Захід повинен передати Україні заморожені російські активи.
Таким чином Київ сигналізує партнерам, що готовий на зупинку війни з втратою територій тільки в тому випадку, якщо взамін Захід прийме Україну в НАТО і передасть 300 мільярдів російських активів.
Чому виникли такі вимоги?
У вже згадуваному інтерв'ю політолога Фесенко озвучено головне побоювання Банкової щодо заморозки війни по лінії фронту: в разі укладення такого світу президента можуть в Україні оголосити зрадником. І, можливо, прийняття в НАТО і ЄС, а також передачу російських активів України у Зеленського бачать як спосіб усунути потенційно небезпечні суспільні настрої.
Але питання, чи піде на ці умови Захід.
Якщо щодо прийняття в ЄС розбіжностей не так багато і питання лише в термінах і в списку умов, які повинен виконати Київ, то з приводу НАТО з блоку регулярно звучать категоричні відмови, а кілька його країн виступають проти прийому України навіть після закінчення війни.
Та й сам Зеленський у сьогоднішньому інтерв'ю визнав, що Україну в Альянсі не хочуть бачити ні Джо Байден, ні Дональд Трамп.
Також на Заході сильно коливаються з приводу конфіскації російських активів - там і так з великим скрипом схвалили використання доходів від них. Якщо ж російські гроші просто конфіскувати, це може підірвати довіру до західної фінансової системи і викликати відтік інвестицій (про це говорить МВФ і європейські країни).
Ну і очевидно, що навряд чи РФ, перебуваючи приблизно в тій же позиції на фронті, що і зараз, погодиться зі вступом України в НАТО. Не кажучи вже про арешт своїх суверенних активів (Дмитро Медведєв днями заявив, що це є приводом до війни із Заходом). При цьому Володимир Путін вже оприлюднив свої умови припинення війни, включаючи передачу РФ всій території чотирьох захоплених областей та зняття з Росії західних санкцій.
Змінити позицію Москви зможуть лише великі перемоги України на фронті. Однак поки немає ознак того, що вони в осяжній перспективі відбудуться.
Тому не виключено, що реальним варіантом мирної угоди може стати якийсь "спрощений пакет" за умови, якщо на такий компроміс погодиться піти РФ: припинення війни по лінії фронту, вступ України до ЄС (з виділенням коштів на відновлення через європейські фонди) і широкі гарантії безпеки Києву з боку великих держав, включаючи Китай.