У Вірменії з 15 до 24 липня відбудуться спільні військові навчання зі США. Їхня основна мета — підготовка миротворчих операцій.
У маневрах візьмуть участь військовослужбовці Сухопутних військ США в Європі та Африці, Національної гвардії Канзасу. Раніше Єреван підтвердив свою участь у саміті НАТО, який 9 липня стартує у Вашингтоні, повідомляє FREEДОМ.
Вірменію запросили на саміт НАТО як партнера Альянсу. Крім цього, Вашингтон запропонував республіці розширити співпрацю й у військовій сфері.
“Наші перші спільні навчання відбулися минулого року. Ми чекаємо більшого. Народ Вірменії підтвердив своє прагнення до реформ, і США підтримують ці зусилля”, — зазначив заступник держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джеймс О’Браєн у коментарі вірменським ЗМІ.
Уперше спільні вірмено-американські навчання Eagle Partner (“Партнер Орел”) відбулися у Вірменії 2023 року. Тоді в них взяли участь близько сотні американських військових. Водночас Єреван вирішив не проводити спільні навчання з ОДКБ (Організацією договору про колективну безпеку), віддавши перевагу США. Зокрема, у вересні 2023 року прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив в інтерв’ю італійській газеті La Repubblica, що вектор Вірменії тільки в бік Москви є стратегічною помилкою, і що Росія може повністю піти з регіону.
4 липня з нагоди Дня незалежності США у Єревані заявили, що готові розширити співпрацю зі Сполученими Штатами до стратегічного партнерства.
“Я радий констатувати, що прихильність подальшому розширенню нашого співробітництва у сфері демократичних реформ, зміцнення економічної та енергетичної стійкості, правосуддя, боротьби з корупцією, безпеки та інших сферах знайшла відображення в концепції підвищення стратегічного діалогу між Вірменією та США на рівень стратегічного партнерства”, — заявив Пашинян.
Своєю чергою у США розраховують розпочати з Вірменією спільну роботу з боротьби з кіберзагрозами. А також поглибити співпрацю у сфері прикордонної, продовольчої та енергетичної безпеки.
За інформацією вірменських ЗМІ, Єреван і Вашингтон ведуть переговори про будівництво нової атомної електростанції. Вона має замінити єдину вірменську АЕС, побудовану наприкінці 1970-х років. За словами секретаря Радбезу республіки Армена Григоряна, процес перейшов до предметної фази. А у Вашингтоні наголосили, що американські технології можуть зробити Вірменію менш залежною від Росії.
“Відбувається стрімке зближення Вірменії з країнами Заходу. Причому на рівні як європейської інтеграції, так і питань безпеки. І Франція, і Сполучені Штати вже говорять про те, що допомагатимуть Вірменії забезпечувати її обороноздатність. І це підводить до розуміння того, що на Кавказі відбуваються тектонічні зміни. І Вірменія дійсно може відійти від Росії. А це означатиме, що Росія фактично втрачає вплив на Кавказі”, — прокоментував виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
У березні в Міністерстві закордонних справ Вірменії зазначили, що розглядають можливість вступу країни до ЄС. Як наголосив Нікол Пашинян, вихід Вірменії з ОДКБ стане наступним логічним кроком у відносинах Єревана з організацією. І хоча Вірменія все ще залишається договірним союзником Росії, у Єревані неодноразово заявляли, що не підтримують війну РФ проти України.