Кожній п’ятій російській сім’ї з дітьми вистачає грошей тільки на харчові продукти, визнала голова комітету Державної Думи Росії із захисту сім’ї Ніна Останіна.
За її словами, до 60% російських сімей можуть купувати їжу або одяг, однак на купівлю елементарної побутової техніки — холодильника або телевізора — грошей немає, інформує FREEДОМ.
Надмірна зосередженість Кремля на війні проти України призводить до економічного падіння і, як наслідок, збідніння населення, пише Fortune. Попри збільшення доходів російського бюджету — здебільшого за рахунок підвищення податків і акцизів — дефіцит ВВП залишається на рівні 2%.
“Зараз вони живуть на фіскальному стимулі, інфляція зараз у них 10%. Раніше інфляція була у них меншою, ніж у всьому світі, тепер у них інфляція більша, ніж у всьому світі. І ця інфляція буде тільки зростати, оскільки вони піднімають зарплати, платять солдатам тощо. І в них зараз процентна ставка 18%, але навіть ця ставка не стримує інфляцію. Інфляція робитиме людей біднішими і біднішими… У Росії немає секторів, які зростають, крім військового”, — пояснює професор Університету Вірджинії Олег Коренок.
У Кремлі тим часом хваляться зростанням зарплат, однак експерти зазначають, що це сумнівний привід для гордості. Зарплати збільшуються головним чином у військово-промисловому комплексі, і пов’язано це насамперед із гострим дефіцитом кадрів. Але підвищення зарплат — “з’їдає” зростаюча інфляція.
Станом на липень 2024 року, порівняно з липнем 2023 року, курятина в Росії подорожчала більш ніж на 12%, курячі яйця — на 38%, а житній хліб — на 15%. Це офіційні дані Росстату, але реальні ціни зросли ще більше.
Попри сезонність, рекордне зростання показали овочі: помідори подорожчали на 35%, огірки — на 32%, а картопля — майже на 23%.
Найбільше підвищення цін б’є по вразливих групах населення — пенсіонерах, людях з інвалідністю та сім’ях із дітьми.
“З урахуванням того, що в мене є дитина — одній 5 років, і ось друга нещодавно народилася, я за ці 5 років бачу, як усе подорожчало: підгузки стали в 2-3 рази дорожчими. Усе повністю — дитяче харчування подорожчало в 2 рази, а дитяча суміш не в 2, а в 4 рази”, — каже громадянка Росії Дар’я Степанова.
“70% росіян заробляють на місяць менше ніж 40 тис. рублів. Це досить маленькі гроші, особливо якщо це один працівник, а якщо у нього дружина і дитина, то виходить, що сім’я живе на межі бідності: тоді на них припадає десь 17-18-19 тисяч. Це невелика сума, щоб прожити в сучасній Росії. Тому, звісно, частка бідних у Росії — надзвичайно велика”, — наголошує доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.
Через розв’язану Росією війну проти України країна виявилася фактично відрізаною від європейських ринків, і тепер Кремль шукає торгових партнерів на Сході.
Витративши на повномасштабне вторгнення в Україну, за оцінками Міністерства оборони США, понад 200 млрд доларів, що становить близько 10% ВВП, Путін вирішив вкласти ще 70 млрд доларів у будівництво нових транспортних шляхів. Однак експерти вважають, що все далеко не так просто.
“Не дивлячись на зростаючий товарообіг з Китаєм, минулого року східні залізниці Росії перевалили на 13% менше вантажів, ніж заявлена потужність. Одна з них, Байкало-Амурська магістраль, здебільшого одноколійна і лише частково електрифікована… Навіть за найкращих умов інфраструктурні показники Росії залишають бажати кращого”, — з публікації видання The Economist.
Крім того, залучити значний кадровий ресурс в умовах повномасштабної війни Росії проти України вкрай проблематично — усі галузі промисловості відчувають брак робочої сили.
Наприклад, у Союзі хлібопекарів Росії повідомили, що дефіцит кадрів у їхній галузі становить 35%. Єдиним виходом бачиться залучення іноземних робітників, навіть некваліфікованих.
Для забезпечення припливу мігрантів Путін підписав указ “Про надання гуманітарної підтримки особам, які поділяють традиційні російські духовно-моральні цінності”. Згідно з цим документом, лояльні до режиму іноземці зможуть отримувати російську посвідку на проживання поза встановленими урядом квотами.