Країни Балтії наполегливо закликають союзників НАТО посилити протиповітряну оборону біля кордонів з Росією.
За інформацією агентства Bloomberg, однією з найуразливіших сторін Альянсу залишається нездатність ефективно протидіяти балістичним ракетам. Москва активно користується цим: до Польщі, Румунії, Латвії та Литви вже залітають російські безпілотники. Проте країни НАТО не поспішають їх збивати, повідомляє FREEДOM.
Країни Балтії — Естонія, Латвія та Литва — не мають власних винищувачів, і їх повітряний простір патрулюють літаки НАТО. З моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну члени Північноатлантичного альянсу регулярно перехоплюють російські літаки-розвідники та винищувачі над Балтійським морем. Однак тепер Москва порушує повітряний простір країн-членів НАТО і за допомогою бойових безпілотників. Один із таких дронів нещодавно впав на території Латвії. Влада сусідньої Литви в особі міністра оборони Лаурінаса Кащюнаса закликає сили Альянсу почати збивати російські дрони, що загрожують регіону.
“Повітряна поліція повинна не тільки патрулювати, а й, якщо необхідно, якщо можливо, якщо дозволяє час, скоротити ланцюжок прийняття рішень на рівні НАТО, щоб вони могли негайно злетіти та знищити безпілотники”, — цитує LRT заяву Лаурінаса Кащюнаса.
“Ми пам’ятаємо та знаємо, що подібні випадки траплялися колись. Літаки РФ залітали в простір Туреччини, і ми пам’ятаємо реакцію — літак був збитий і ніякої ескалації не було. Фактично, це, навпаки, поставило кордони. Ось ця чітка “червона лінія” для РФ, це та мова, яку вони фактично розуміють”, — прокоментував доктор політичних наук Ігор Петренко.
Латвія та Естонія також дуже стурбовані появою у регіоні російських безпілотників. Міністри оборони цих країн закликають покращити протиповітряну оборону держав-членів, що межують із Росією, пише Bloomberg. В інтерв’ю агентству міністр оборони Естонії Ханно Певкур наголосив, що посилення захисту прикордонних країн безпосередньо вплине на безпеку Центральної Європи, включаючи такі держави, як Франція та Німеччина.
“Вони чудово розуміють: ця вседозволеність переконує Путіна, що можна спробувати терпіння й іншими діями. Зрозуміло, що об’єктами агресії таки можуть бути країни Балтії, країни Східної Європи. Тому з їхнього боку ми бачимо різкішу реакцію та занепокоєння, але, на жаль, загалом поки Захід дуже слабо на це реагує”, — зазначив Ігор Петренко.
Після падіння російських дронів на території держав НАТО, західні країни мають відповісти посиленою підтримкою України. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга зазначає, що порушення російськими БпЛА повітряного простору членів Альянсу — нагадування, що агресивні дії Росії виходять за межі України. Саме тому Київ закликає, щоб західна ППО збивала російські дрони та ракети над Україною.
“Україна потребує конкретних дій союзників. Сміливе колективне рішення використовувати ППО партнерів для збивання російських ракет та дронів над Україною. Найбільш сильна та швидка військова допомога українським воїнам — зняття обмежень щодо використання зброї Україною. Дійте зараз”, — написав Андрій Сибіга у соцмережі Х.
Для країн ЄС та НАТО прийняття таких рішень потребує часу та законодавчих змін. Проте рух у цьому напрямі вже розпочався. Так, комітет румунського Сенату з оборони може розглянути певні зміни до законодавства, передає інформагентство Agerpres. Поправки дозволять румунським військовим збивати дрони, які порушують повітряний простір країни.