Луцьк активно обговорює новину про те, що в кафедральному соборі Святої Трійці на фресках зображені 12 місцевих бізнесменів, серед них – Віктор Чорнуха, Леонтій Іванішин, Євген Дудка. Деякі з портретів, наприклад Ігоря Палиці, вже демонтували.
Публікація про портрети відомих бізнесменів в соборі сколихнула мережу, лучани обурені тим, що пам’ятку архітектури національного значення прикрашають саме такі фрески.
Щоб розібратися у ситуації та побачити фрески кореспондентка Район.Луцьк завітала у собор.
Собор Святої Трійці – головна церква Волинської єпархії ПЦУ. Наразі ні на офіційному сайті єпархії, ні в соціальних мережах немає жодного коментаря від представників єпархії. За роз’ясненнями з цього приводу звернулися до голови пресслужби Волинської єпархії ПЦУ, протоієрея Віталія Собка. Він повідомив, що поки не може прокоментувати ситуацію.
«У мене від нашого керівництва ще немає ніяких благословень стосовно коментаря. Поки це не коментую. Якщо роз’яснення буде, опублікуємо його на сайті та в наших соціальних мережах. Якщо буде благословення щось сказати з цього приводу, то ми обов’язково повідомимо», – заначив він в розмові.
У соборі фрески із зображеннями бізнесменів розташовані на чималій висоті, з низу їх важко побачити. Більшість фресок заставлені будівельним риштуванням так, що детально роздивитися, хто саме на них зображений доволі складно.
У соборі дві прихожанки обговорювали скандал навколо фресок та шукали портрет Луцького міського голови.
«Кажуть портрет мера тут також є. Це звісно, неприпустимо, але щось я його не можу знайти», – зауважила одна з жінок.
Після того, як до жінок підійшов священнослужитель, вони вийшли із собору.
«За коментарями звертайтеся до митрополита (митрополит Луцький і Волинський Михаїл, який очолює єпархію, – прм. редакції). І вам вже досить тут фотографувати, що ще тут можна побачити?», – зауважив він у розмові з кореспонденткою.
Скандал із зображенням бізнесменів прокоментував мер Луцька Ігор Поліщук. Він повідомив, що про існування фрески зі своїм зображенням Ігор Палиця дізнався від самого мера більше місяця тому. Бізнесмен нібито відразу попросив її забрати.
Прокоментував і своє зображення на фресці засновник групи компаній ТМ «ВІЛІЯ» Євген Дудка, він повідомив, що гроші за фреску зі своїм зображенням нікому не платив. Фреску з його портретом необхідно демонтувати, а собор повинні прикрашати портрети українських воїнів.
Нагадаємо, кафедральний соборі Святої Трійці збудований як костел Святого Хреста та подарований ордену бернардинів у середині XVII століття. У 1721 році побудували новий мурований монастир, а будівництво костелу завершилося у 1789 році. Архітектором костелу був Павло Гіжицький. У другій половині XIX століття комплекс монастирських споруд передали православній громаді Луцька.
Реставрація у соборі триває з 2019 року.