Бич нашого часу – підвищений артеріальний тиск потрібно контролювати вже в дитячому віці, вважають лікарі.
В дитинстві. У наші дні у дітей і підлітків у віці від 8 до 17 років підвищений тиск фіксується на 27% частіше, ніж десять років тому. Вчені пов’язують це з впливом натрію, який міститься в різного роду продуктах харчування з великою кількістю солі, які активно споживаються сучасними дітьми.
Підвищений тиск називають “тихим вбивцею”, але часто гіпертонія розвивається без всяких симптомів багато років, що призводить до сумних наслідків. Експерти Американської педіатричної асоціації рекомендують лікарям регулярно перевіряти тиск у дітей та підлітків – не рідше, ніж у людей старшого віку. Страждають від підвищеного артеріального тиску діти демонструють ранні ознаки серцево-судинних захворювань, їм властивий підвищений ризик ожиріння, інвалідності та смертності.
Після 20 років. Вчені з Інституту нейробіології та когнітивних наук товариства Макса Планка (Німеччина) виявили, що підвищення тиску в цьому віці б’є по сірій речовині, сприяючи зменшенню її обсягу. Вони спостерігали за учасниками, середній вік яких становив 27 років. Виявилося, що у людей, чий артеріальний тиск підвищувався, долаючи позначку в 120/80 мм рт. ст. сіра речовина мозку постійно зменшувалася, при цьому скорочувалися обсяги таких областей, як гіпокамп, мигдалина, таламус, лобова і тім’яна частки мозку.
Після 30 років. Нещодавно наукові фахівці з Університетського коледжу Лондона зробили висновок про те, що за показниками тиску у віці після 30 років можливо передбачити імовірний розвиток слабоумства в старшому віці. Таким чином, кажуть вчені, довготривалий підвищений артеріальний тиск у ранньому віці є маркером деменції – наслідком цього процесу є руйнування мозку.
Зокрема, виявилося, що високий тиск у віці 36 років корелює зі зменшенням об’єму головного мозку до 70 років. Крім цього, в білій речовині мозку виникають порожнечі, що за словами вчених і веде до погіршення когнітивних функцій і подальшого розвитку деменції.
Після 40 років. Наявні наукові дані говорять про те, що хронічно підвищений тиск в цьому віці пов’язаний з високим ризиком пошкодження кровоносних судин і розвитку «міні-інсультів», які не ведуть до інвалідності, але надають руйнівну дію на мозок і в кінцевому рахунку на когнітивні функції.