Грейпфрутовий сік – корисний напій, який містить велику кількість вітамінів та мінералів. Однак, якщо змішати його з неправильними ліками, фрукт може бути потенційно смертельним.
Зростання обсягів досліджень показало, що в грейпфруті у високих концентраціях містяться так звані фуранкумарини, які можуть зменшити або навпаки посилити засвоєння певних ліків. Це і призводить до небезпечно низького – або, як це частіше, небезпечно високого – рівня медикаментів в організмі людини.
Ось як це працює
Ваш організм виробляє фермент під назвою цитохром P450 3A4 (або CYP3A4), в основному в печінці та тонкому кишечнику. Цей фермент допомагає організму розщеплювати та виводити невеликі сторонні молекули, такі як токсини чи медикаменти. Він відіграє вирішальну роль у метаболізмі багатьох ліків.
Однак одна склянка грейпфрутового соку знижує виробництво ферменту CYP3A4, що в свою чергу заважає організму метаболізувати певні пероральні препарати. Більше препарату потрапляє у кров, і він залишається в організмі довше, викликаючи ефект передозування, навіть якщо ви прийняли правильне дозування. І список ліків досить великий, від медикаментів від холестерину та артеріального тиску до препаратів від раку та антидепресантів.
Наслідки можуть бути досить драматичними. Прискорене серцебиття, руйнування м’язової тканини, токсичність кісткового мозку, задишка, шлунково-кишкова кровотеча та ниркова недостатність – все це ускладнення від деяких ліків, на які впливають фуранкумарини. А в крайніх випадках ці взаємодії можуть бути фатальними.
Якщо ви приймаєте певні ліки, вам не обов’язково виключати з раціону сік грейпфрутовий або сам плід, ніби ви вампір, а грейпфрут – це свята вода. Але варто проконсультуватися з лікарем про потенційно можливі побічні ефекти.
А можна просто запивати медикаменти водою.