Чим відрізняються оливки від маслин, і які з них кращі – запитання, яке не дає спокою багатьом. Насправді оливки та маслини — плоди одного і того самого дерева, а саме — оливи.
До речі, незважаючи на їхній солонувато-пряний смак, це фрукти. А відрізняється оливка від маслини лише строком дозрівання. Зелена — недозріла, а чорна — стигла.
На смак в сирому вигляді оливку від маслини навряд чи відрізниш. Обидві гіркі настільки, що майже неїстівні. Гіркоти їм додає речовина олеуропеін, але з консервованих плодів, до яких ми звикли, її вимивають.
Оливки зазвичай кислувато-солоні, а маслини — м’якіші й солодкуваті. Та головна відмінність консервованих оливок від маслин — у концентрації в них солі. Зелені частіше консервують без кісточки, тож вони просочуються розсолом сильніше. Маслини більш м’які, жирні, і вийняти з них кісточку складніше, солі зазвичай в них додають менше.
Ще одна відмінність маслин від оливок: те, що їх фарбують. Але не варто боятися глюконату заліза, яким "чорнять" маслини. Хоч його і використовують як фарбник, насправді він має лікувальні властивості, добре всотується організмом і насичує кров легкозасвоюваною формою заліза, підіймати рівень гемоглобіну.
Що корисніше: оливки чи маслини
Принципової різниці тут немає. І оливки, і маслини містять корисні жири та мінерали, зокрема мідь та залізо, а також багаті на вітамін Е та інші антиоксиданти.
Цікаві факти:
Перші оливки з'явилися в раціоні людини ще 6000 років тому, а їхньою батьківщиною вважається Азія. Вони також були основним продуктом харчування у Середземномор'ї, особливо серед греків. Оливки та їх дорогоцінне масло переплелися з багатьма юдео-християнськими та ісламськими релігіями.