На одеському узбережжі виявили двокілометрову ділянку, забруднену російським мазутом, розповів еколог Іван Русєв.
Коли потеплішає, мазут, який спустився на дно, стане ще отруйнішим.
Мазут з двох російських танкерів протягом місяця рухався за Чорноморською течією у бік України і наприкінці січня все ж дістався піщаних пляжів в Одеській області. Речовина отруїла місцевість і в підсумку стала токсичною риба, яка живиться планктоном. Крім того, є загроза загибелі дельфінів. Про наслідки екологічної катастрофи, яка півтора місяця тому сталась в Керченській протоці, еколог Іван Русєв розповів в ефірі телеканалу "Новини. Live".
Аварія російських танкерів - комертар Русєва див. з 52:12
У ефірі телеканалу спершу показали, що на українському узбережжі на відстані 20-40 м від води виявили чорні маслянисті згустки, які вкривали пісок. Русєв підтвердив, що це наслідки аварії російських танкерів, яка сталась у Керченській протоці. З його слів, сподівались, що течі пронесе мимо Одеси отруйну пляму, але вона все ж дісталась берегів. За якийсь час вона дістанеться узбережжя Румунії та Болгарії, наголосив еколог. Тим часом риба у Чорному морі піддалась впливу мазуту і стала отруйною, зауважив співрозмовник журналістів. Отруєння відбулось через харчові ланцюжки — через "зоопланктон, фітопланктон воно йде до гриба, потім до дельфінів, і до людини теж іде". Він попередив, що люди, які її вживатимуть, матимуть проблеми з диханням та шкірою.
Русєв розповів, що провели дослідження у Білгород-дністровському районі — 15 км в національному парку та на сусідніх піщаних пляжах. При цьому виявили двокілометрову ділянку з мазутом. Він пояснив, що речовина згодом опуститься на дно. Коли ж температура підніметься, то вона почне розкладатись і отруювати все навколо.
"Багато його змило знову в море, він там осідає на шельфі і потрібно його терміново збирати. Тому що він, коли почнеться підвищення температури, буде дуже токсичним для життя на узбережжі, для біорізноманіття, для життя та здоров'я людей", — заявив Русєв.
Аварія російських танкерів в Чорному морі — деталі
Зазначимо, у січні 2025 року через сильну негоду сталась аварія з двома танкерами РФ у Чорному морі — "Волгонефть 212" і "Волгонефть-239". Танкери транспортували мазут і затонули під час шторму. Мазут розлився в море і спершу дістався до узбережжя РФ в Краснодарському краї. Місцеві активісти намагались зібрати речовину у мішки та врятувати птахів.
Тим часом отруйна пляма спершу дісталась до Криму, а два тижні тому, 8 січня, екологи попередили про загрозу для Одеси. Згідно з тодішніми даними, пляма перебувала за 250 км від українського міста. Зі слів еколога Владислава Балінського, вона рухається за годинниковою стрілкою у напрямку основної Чорноморської течії і скоро дістанеться до західного узбережжя.