З початку 2025 року безпілотники вивели з ладу близько 10% нафтопереробних потужностей Росії. Відразу кілька великих підприємств, включно з Рязанським, Волгоградським і Астраханським нафтопереробними заводами (НПЗ), зупинили виробництво палива.
На відновлення їхньої роботи можуть піти тижні або навіть місяці. Як це впливає на економіку РФ, розбирався FREEДОМ.
За минулий рік Збройні сили України здійснили понад 80 атак по нафтопереробних підприємствах і паливних базах, розташованих на території Росії, в анексованому Криму та на окупованих територіях України. Зокрема атак українських дронів і ракет 2024 року зазнали Новошахтинський НПЗ, Туапсинський НПЗ, магістральний нафтопровід “Дружба” та інші підприємства.
А з початку 2025 року ЗСУ атакували щонайменше 27 паливно-енергетичних об’єктів у 16 регіонах Росії. Більша кількість українських ударів припала на НПЗ у Краснодарському краї. Під обстріл також потрапили об’єкти в Брянській, Бєлгородській, Нижньогородській, Смоленській, Волгоградській, Ростовській, Калузькій, Саратовській, Рязанській, Орловській, Воронезькій, Астраханській, Самарській, Тульській областях і Республіці Татарстан.
Під ударом опинилися як НПЗ, які забезпечують постачання палива для російської військової техніки, так і заводи, що забезпечують паливом внутрішній ринок. Важливий економічний фактор від ударів по російських об’єктах нафтопереробки відзначив і президент України Володимир Зеленський.
“На кожні два долари, вкладені в нашу далекобійність, ми вже отримуємо майже десять доларів російських збитків. Це потрібна динаміка: Росія повинна відчувати ціну війни, щоб дійсно захотіти миру”, — заявив він.
Серії атак дронів призвели до позапланових ремонтів обладнання в умовах технологічних санкцій Заходу. Ще торік атаки українських безпілотних літальних апаратів (БпЛА) обвалили виробництво на російських НПЗ до 12-річного мінімуму. У 2025 році кількість нальотів тільки збільшилася, і це призведе до ще більшого спаду.
“За даними самої Росії, нафтопереробний завод у Нижньогородській області призупинив роботу після удару безпілотників Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Така ж доля спіткала і Рязанський НПЗ, розташований всього за 200 км від Москви. Цей завод забезпечував паливом не тільки російську армію, а й столичний регіон. Дії української сторони можуть значно послабити економічний потенціал Росії та, що важливіше, порушити логістику окупаційних військ”, — наголосив військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
Крім впливу на економіку РФ, атаки по НПЗ мають і психологічний. Росіяни бачать війну не тільки по телевізору, а й просто у них під будинком.