Антиоксидант кверцетин – відомий флавоноїд, що володіє сильними антивіковими можливостями.
В його вміст входить сильна речовина, що впливає на виділення гестаміну. Засіб має можливість зменшувати запальні процеси і поліпшувати роботу внутрішніх органів. В статті піде мова про потенціальні можливості кварцетину щодо збереження здоров’я.
Що таке кварцетин
Більшість людей вже чули про флавіноїди, засоби, які мають антиоксидантну дію і подаються в рекламі як препарати, здатні покращити здоров’я. Завдяки фладиноїдам, що відносяться до групи поліфенолів, рослини мають певний колір. Поліфеноли останнім часом стали популярною темою для обговорення їх можливостей щодо запобігання хвороб серцево-судинної системи та інших хронічних захворювань.
Багато різних овочів та фруктів, а також горіхів, лікарських рослин і навіть меду в своєму складі мають кверцетин (добавки з кверцетином https://dobavki.ua/ua/kvertsetin/).
Ще в сиву давнину люди вживали гранатовий сік як засіб проти багатьох хвороб і еліксир довголіття. При цьому вони не здогадувались про існування кверцетину.
Інформація від інтернет магазину добавок dobavki.ua
Протизапальна та противірусна дія
Кверцетин міститься в овочах та фруктах які мають насичений колір. Завдяки цій речовині поліпшується стан людського організму і уповільнюється процес старіння. До основних корисних властивостей кверцетину слід віднести дії:
- противірусну;
- протимікробну;
- протизапальну;
- протипухлинну;
- протиалергійну.
Згідно з дослідженнями, кверцетин має сильний вплив на запальні процеси, що викликані високим рівнем лейкоцитів. Харчі, які містять цю речовину, позитивно впливають на організм людини, покращуючи її самопочуття:
- знімають запалення;
- покращують стан судин та серця;
- знімають алергійні реакції;
- усувають хронічну втому;
- протидіють розвитку інфекційних хвороб;
- лікують артрити.
Являючись сильним біофлавідом, речовина має властивості припиняти процеси старіння, завдяки здатності зменшувати окислювальні реакції, що проходять в організмі через неякісне харчування.
У порівнянні з іншими флавідами, кверцетин ‒ найкорисніший для організму людини. Найголовніше те, що він міститься в усіх звичних для нас харчах. Речовина проявляє вплив на організм наступним чином:
- знижує рівень холестерину;
- покращує кровообіг, знижуючи в’язкість крові і зміцнюючи стінки судин;
- запобігає розвитку серцево-судинних захворювань;
- знімає запальні процеси;
- зменшує симптоми клімаксу;
- полегшує біль та алергійні реакції.
Крім того, проводячи дослідження, лікарі дійшли висновку, що кверцетин позитивно впливає на лікування:
- атеросклерозу;
- захворювань серця та судин;
- очних хвороб, а так же катаракти;
- алергії, астми, лихоманки;
- виразки шлунку;
- подагри;
- вірусних захворювань;
- запалення простати, сечового міхура, яєчників;
- хронічної втоми;
- раку;
- шкірних захворювань, таких як дерматит чи кропивниця
Застереження щодо вживання кверцетину
Безпечну дозу кверцетину для вживання вагітними жінками і дітьми не було виявлено. Споживати його треба з харчами. До вживання БАДу слід віднестись досить обережно, оскільки в нього слабка біодоступність і невідома інформація про чистоту препарату.
Велика кількість кверцетину шкідливо впливає на щитоподібну залозу, тому людям, які мають такі проблеми, слід берегтися від зловживання цією речовиною. При вживанні кверцетину слід пам’ятати, що будь-які дії з препаратом слід узгоджувати з лікарем.