Дослідження, проведене за участю майже 108000 людей, показало, що люди, які регулярно вживають помірну кількість алкоголю, піддаються підвищеному ризику кардіологічних проблем.
Німецькі вчені з’ясували, що в порівнянні з повною відсутністю алкоголю вживання всього одного алкогольного напою в день було пов’язано з підвищенням ризику фібриляції передсердь (стану, при якому серце б'ється з ненормальним ритмом) на 16% протягом середнього періоду спостереження, що становить майже 14 років.
Це означає, що, хоча у чотирьох непитущих з 100 може розвинутися фібриляція передсердь за період дослідження, у п’яти з 100 може розвинутися це захворювання, якщо вони вживали алкоголь, починаючи з трохи більше одного алкогольного напою на тиждень, і більше 75% з них вживали один напій на день.
Дослідники класифікували один алкогольний напій як той, що містить 12 г етанолу, що еквівалентно невеликому (120 мл) келиху вина, невеликому пиву (330 мл) або 40 мл міцних спиртних напоїв.
Вчені з Університетського центру серця і судин в Гамбург-Еппендорфі виявили, що, хоча низькі дози алкоголю були пов’язані з меншим ризиком серцевої недостатності в порівнянні з непитущими, аналогічне зниження ризику не спостерігалося для фібриляції передсердь. Це говорить про те, що підвищений ризик фібриляції передсердь у людей, що вживають невеликі кількості алкоголю, ні викликаний серцевою недостатністю.
Автор робота, професор Ренате Шнабель сказала: «Наскільки нам відомо, це найбільше дослідження споживання алкоголю і довгостроковій захворюваності ФП в суспільстві. Ми тепер можемо продемонструвати, що навіть дуже низьке регулярне вживання алкоголю може збільшити ризик фібриляції передсердь».
«Ці результати важливі, оскільки регулярне вживання алкоголю, один келих вина в день для захисту серця, як це часто рекомендується, наприклад, в непрофесійній пресі, ймовірно, більше не слід пропонувати без врівноваження ризиків і можливих переваг для все хвороби серця і кровоносних судин, включаючи фібриляцію передсердь», — підкреслила Ренате Шнабель.
Дослідники проаналізували інформацію про 107845 осіб, які брали участь в п’яти дослідженнях на рівні спільнот в Швеції, Норвегії, Фінляндії, Данії та Італії. У період з 1982 по 2010 рік учасники пройшли медичні огляди і надали інформацію про свою історію хвороби, спосіб життя (включаючи вживання алкоголю і тютюну), зайнятость і рівні освіти. На момент включення в дослідження у 100092 учасника не було фібриляції передсердь, а їх середній вік становив майже 48 років (від 24 до 97 років).
років, фібриляція передсердь розвинулася у 5854 людей. Зв’язок між вживанням алкоголю і ризиком фібриляції передсердь був подібним для всіх видів алкогольних напоїв, а також для чоловіків і жінок.
Крім збільшення ризику фібриляції передсердь на 16% в порівнянні з непитущими, що спостерігається у людей, що вживають тільки один алкогольний напій в день, дослідники виявили, що ризик збільшується зі збільшенням споживання алкоголю; До двох порцій в день були пов’язані з підвищенням ризику на 28%, а для тих, хто вживав більше чотирьох порцій, цей показник виріс до 47%.
Точні механізми, за допомогою яких невелика кількість алкоголю може викликати фібриляцію передсердь, невідомі. Дослідження показали, що надмірне вживання алкоголю протягом короткого періоду часу може викликати у деяких людей «синдром святкового серця», а у деяких пацієнтів з фібриляцією передсердь невелику кількість алкоголю може викликати напади аритмії.
Обмеження дослідження включають той факт, що учасники дослідження повідомляли тип і кількість випитого алкоголю, що могло призвести до заниження відомостей. Крім того, оскільки дослідження було спостережливим, воно показало тільки зв’язок між прийомом алкоголю і ФП, але не те, що алкоголь викликає фібриляцію передсердь.
Ще одна проблема з алкоголем полягає в тому, що він дробить ваш сон. Під час сну алкоголь може викликати стресовий стан, так звану реакцію «бий або біжи» нервової системи, через яку ви будете частіше прокидатися протягом ночі.
Алкоголь навіть може збільшити кількість вироблюваних мозком речовин, що викликають тривогу, які теж почнуть переривати ваш сон.
Крім того, алкоголь може взагалі заблокувати фазу швидкого БДГ-сну, або фазу сновидінь. БДГ-сон, так зване «швидкий рух очей», впливає на ряд корисних функцій, таких як емоційний стан і навіть на творчі здібності.