Однією з поширених причин пошкодження печінки є велика кількість фруктози в раціоні харчування, попереджають медики з Німеччини.
Печінка є найважливішим для обміну речовин і детоксикації органом – коли страждає вона, страждає все тіло. Про часто зустрічаються причини пошкодження печінки, названих фахівцями, пише німецьке видання FOCUS.
Харчові добавки з вітаміном А або В3. Медики попереджають: навіть кращі вітамінні добавки не здатні замінити собою збалансований раціон зі свіжими продуктами. До того ж їх прийом пов’язаний з ризиком нашкодити здоров’ю. Наявні дані говорять, що препарати, що містять вітамін А (особливо у високому дозуванні) можуть викликати головні болі, подразнення шкіри, проблеми з печінкою.
Вітамін B3 (ніацин) також може негативно впливати на функціонування печінки при регулярному прийомі протягом тривалого періоду часу, відзначають експерти.
Ліки. Печінка відповідальна за їх розщеплення, і люди, які приймають медикаменти особливо часто, або використовують сильнодіючі препарати, теж ризикують підірвати її здоров’я. Лікарі нагадують, що поширеним засобом, що шкодить печінці, може бути звичайний парацетамол.
Фрукти. Різні дослідження показують, що фруктовий цукор (фруктоза) сприяє розвитку ожиріння печінки, якщо не контролювати його кількість в раціоні. У той час як багато людей уникають жирів і вуглеводів заради свого здоров’я, дуже мало хто звертає увагу на обсяг з’їдається ними фруктози, констатують співрозмовники видання. Для порівняння вони наводять приклад: в 100 грамах яблук міститься більше фруктози, ніж цукру в 100 мілілітрах коли.
Ожиріння. Ще одна причина хвороб печінки, включаючи найсерйозніші і смертельно небезпечні, – це накопичення жиру.
Алкоголь. Коли одні застерігають від надмірного вживання, інші радять взагалі не вживати алкоголь. Німецьке центральне управління з питань наркології рекомендує чоловікам не випивати більше двох склянок вина або пива в день (24 грами алкоголю). Для жінок, чия печінка більш чутлива, межею є половина цієї кількості.
Як розпізнати пошкодження печінки? Медики вважають, що з підозрою і настороженістю потрібно ставитися до наступних ознак:
- темно-коричнева сеча,
- відчуття тиску в правій верхній частині живота,
- жовтизна очних яблук.