Верховна Рада на засіданні в четвер вдруге ухвалила законопроєкт №3637 про віртуальні активи, який у жовтні було ветовано президентом Володимиром Зеленським. За нього проголосували 272 депутати за 226 мінімально необхідних.
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що це дозволить легалізувати криптоіндустрію України.
"Ми вже входимо до п'ятірки країн-криптолідерів. Проте в Україні криптоактиви досі в тіні. Закон дозволить це змінити й детінізувати новий сектор економіки. Криптообмінники та криптобіржі зможуть працювати легально, а українці — захистити свої активи від можливих зловживань чи шахрайства", – вважає міністр.
Регулятором ринку віртуальних активів буде Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (крім тих активів, які забезпечені валютними цінностями, – це сфера НБУ). Вона формуватиме державну політику у цій сфері, визначатиме порядок обігу віртуальних активів, видаватиме дозволи та здійснюватиме фінансовий моніторинг. Нацкомісію з цінних паперів очолює Руслан Магомедов, який був позаштатним радником голови Офісу президента Андрія Єрмака.
Віртуальний актив в українському законодавстві описано як виражене в електронній формі нематеріальне благо, що є об'єктом цивільних прав та має вартість.
Ухвалений закон є базовим. Для повноцінного запуску ринку віртуальних активів потрібні будуть зміни до Податкового та Цивільного кодексів.
Перший раз Верховна Рада ухвалила законопроєкт №3637 про віртуальні активи у вересні 2021 року. Через місяць Зеленський повернув його до парламенту зі своїми пропозиціями.
Президент ветував законопроєкт, тому що передбачалось створення нового державного органу для регулювання ринку віртуальних активів, а він вважає, що це мають робити наявні регулятори фінансових ринків.