U-News » Фінанси » Валютні та золоті запаси України скорочуються
Всі новини

Валютні та золоті запаси України скорочуються

 

Чому падають золотовалютні резерви нашої країни, чи тільки війна з Росією в цьому винна та чим це загрожує?

Згідно з даними НБУ валютні резерви України, яких на початок року було 31 млрд. дол. скоротилися до 22,4 млрд дол, і скорочення запасів триває.

Що сталося з ЗВР?

Безперечно, на падіння ЗВР впливає війна. Так, Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру каже, що в умовах війни падіння золотовалютних резервів неминуче. Проте на його думку, знизилися вони не критично. Мало того, в Україні у цьому плані були часи і гірші. Наприклад, у 2015 р. ЗВР були меншими за 10 млрд дол.

Проте війна не єдина причина падіння резервів. Так, Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio вважає головною проблемою підтримку стабільності валютного ринку України протягом 2022 р.

Це на його думку і є головною причиною скорочення національних ЗВР. Так, уже з січня ЗВР впали на 6%, потім, у лютому, вони просіли ще на 5,27%, у березні приріст склав 2% за рахунок міжнародної фінансової допомоги, але з квітня скорочення продовжилося: -4,14%, у травні - 6,84%, у червні - 9,16%, у липні -1,82%.

В той же час НБУ не сидить склавши руки і намагається боротися з просіданням ЗВР. Для того, щоб зменшити витрати фінансовий регулятор ухвалив рішення підвищити офіційний курс продажу долара та євро на 25% – з 29,25 грн. за дол. до 36,57 грн за дол. Це вже помітно в динаміці ЗВР за липень, коли падіння не досягло навіть 2%.

Треба пам’ятати також, що просідання ЗВР могло бути значно більшим, ніж є. Якби не фінансова допомога західних партнерів у розмірі 14 млрд дол. з початку року, то динаміка валютних резервів була б значно гіршою.

Чи будуть ЗВР падати далі?

Щодо того, чи триватиме падіння далі думки експертів розділилися.

О. Болтян вважає, що просідання неминуче. Він нагадує, що Україна має великі зовнішні заборгованості, необхідність утримання стабільності валютного ринку при фіксованому курсі національної валюти, потребу в збереженні динаміки соцвиплат і недопущенні дефолту, щоб бути в змозі й надалі отримувати міжнародне кредитування в період війни. Все це не надто сприяє накопиченню резервів.

Не налаштовує на позитив і структура ЗВР. Частка цінних паперів складає близько 55%, валюта та депозити в іноземній валюті - 30%, Спеціальні права запозичення (СПЗ – це умовна розрахункова одиниця МВФ, що використовується при розрахунках між країнами та надання кредитів. - Ред.) - 8% та 6,7% монетарне золото.

“Ситуація максимально невигідна для нас, оскільки вартість золота у світі падає, акції та фондовий ринок загалом під тиском через наслідки пандемії та інфляційний тиск 2021-2022 р.р, а на валютному ринку відбувається переділ влади та перерозподіл сил на тлі посилення монетарної політики більшості країн”, - каже експерт.

З початку 2022 р. золото втратило в ціні на міжнародній арені 5%, потенціал падіння цін досягає ще 6,5% до рівня 1 630 дол. США за тройську унцію. Фондові активи поки не мають попиту у інвесторів, тому стрімкого зростання цін на цій ниві також не чекаємо.

Відповідно, ЗВР України можуть виснажуватись не тільки за рахунок того, що відбувається всередині країни, а й із зовнішніх причин у тому числі.

В той же час О. Охрименко більш оптимістичний. На його думку, НБУ не допустить критичного зниження ЗВР. Зараз регулятор викуповує валюту на міжбанку і збільшує резерви. МВФ обіцяв дати кредит, його теж направлять на збільшення ЗВР. Головна роль резервів – це інтервенції на валютному ринку (значний разовий цілеспрямований вплив центрального банку країни на валютний ринок і валютний курс, що здійснюється шляхом продажу або купівлі банком великих партій іноземної валюти. Валютна інтервенція здійснюється для регулювання курсу іноземних валют в інтересах держави. - Ред). НБУ успішно з цим справляється і час від часу не лише продає валюту, а й купує, в результаті чого забезпечує відносну стабільність на валютному ринку в умовах війни. Тому проблем із ЗВР не буде, у нас більше проблем на чорному валютному ринку, але НБУ на нього не впливає.

Гарною ознакою є і достатність ЗВР за трьома місяцями імпорту. Вона не піддається сумніву за рахунок скорочення імпорту в країну.

Нагадаємо, за методологією МВФ можна обчислити розмір “критичної позначки ЗВР”. Йдеться про обсяг імпорту країни за три місяці. У довоєнний час імпорт України за місяць становив близько 5 млрд дол, після вторгнення він значно скоротився, проте вже у червні повернувся до 4,8 млрд дол. Тож зараз 15 млрд дол. - це приблизно та сума, за межі якої не можна переходити без поганих наслідків для економіки країни.

До того ж економити ЗВР допоможе той факт, що уряд домовився із зовнішніми кредиторами про відстрочку виплати боргів до 2024 р, це має заощадити майже 6 млрд дол.

Є надія, що на золотовалютні резерви позитивно вплине і зернова угода. Вона збільшує експорт, а разом з ним виростуть і надходження валюти до країни.

Чим загрожує сильне падіння ЗВР?

В той же час, якщо зменшення запасів відбудеться до критичної позначки, це загрожує повернути Україну у 2014-2015 р.р. із різким знеціненням гривні та стрімким зростанням цін.

Голова НБУ Кирило Шевченко попереджає, що постійно згладжувати дисбаланси за допомогою резервів не вийде, тому що надовго цього джерела не вистачить.

“Крім того, завжди потрібно мати недоторканний запас резервів на випадок реалізації найгірших сценаріїв. Більше того, стрімке зниження резервів зумовлюватиме додатковий попит на валюту і прискорюватиме повноцінну кризу платіжного балансу”, - каже він.

Наявність достатніх резервів дозволяє торгувати з різними країнами. Адже, щоб імпортувати в Україну товар, імпортер має купити валюту, якою розрахується за цей товар із своїм постачальником з-за кордону. Також валюта необхідна щоб повертати борги на зовнішньому ринку.

Скорочення резервів призведе до того, що валюта різко подорожчає. Якщо такий сценарій реалізується, виникне дефіцит імпортних товарів та девальвація і, як наслідок - стрімке зростання цін. Подібний сценарій українці мали змогу відчути на собі у 2014-2015 р.р.

Вікторія Хаджирадєва

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
30 458
Медики назвали найкориснішу для здоров’я рибу
22 262
Як позбутися старечого запаху і звідки він з’являється уже після 40 років
21 127
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
20 583
У Мережі висміяли наречену з пишними формами через рвану сукню
16 227
Лікар назвав ягоду, яка провокує проблеми зі здоров’ям у людей після 60 років
12 242
Жирова хвороба печінки: перші "тихі" зміни в організмі назвали лікарі
12 083
Вийшло не страшно, а смішно: у мережі з'являються меми про російський "Орешник"
11 082
Знайти 3 відмінності між картинками зможе лише найуважніший: складна загадка для розумників
10 967
Бабуся у масивних окулярах, яка не пам'ятає свій вік, несподівано стала зіркою мережі
10 856
Онук вирішив прибрати старий занедбаний гараж бабусі й знайшов там справжній скарб: що там було
10 824
Що стало з Оксаною Пекун - співачкою, яка заявляла, що "не цікава пресі"
8 371
5 ознак захворювання печінки, які можна виявити на обличчі
7 934
Чотири рослини, які будуть рости навіть в темній кімнаті
0
Що означають червоні та жовті крапки на шинах
0
Стало відомо, на яких автомобілях найчастіше скручують пробіг
0
Фахівці з біоенергетики розповіли про негативні і позитивні сторони селфі
0
Чотири ознаки того, що колишній партнер досі хоче відновити стосунки з вами
0
Не снідайте до цього часу, якщо ви хочете позбавитися зайвої ваги
0
Вчені назвали один продукт, який потрібно додати до раціону всіх чоловіків
0
Якщо прокинулися посеред ночі, цікавий трюк із закочуванням очей допоможе заснути знову
0
Вчені довели небезпеку привітання через потиск рук
0
Надя Дорофєєва в юності хотіла малюнок свині: співачка розповіла про своє татуювання та фарбування волосся
0
Віднині - не Брітні Спірс: легендарна співачка змінила ім'я у соціальних мережах
0
Продюсерка Джеймса Бонда розповіла, кого вони бачать у ролі нового агента 007
0
Ось вже й Оля Полякова стала бабусею: чудового кучерявого хлопчика принесла Маша і заявила, що це її синок
0
Три ознаки "хронічного" чоловіка-зрадника. Розпізнати простіше, ніж ви думаєте

"Хронічного" чоловіка-зрадника, як виявилося, розпізнати ...

Олія зі сковороди бризкає на всі боки під час смаження: як цього позбутися

Приготування їжі на сковороді є улюбленим способом, ...

Які речі потрібно встигнути викинути з оселі до Нового 2025 року, щоб залучити щастя і добробут

Важливим етапом святкування Нового року завжди було ...