U-News » Фінанси » Валютні та золоті запаси України скорочуються
Всі новини

Валютні та золоті запаси України скорочуються

 

Чому падають золотовалютні резерви нашої країни, чи тільки війна з Росією в цьому винна та чим це загрожує?

Згідно з даними НБУ валютні резерви України, яких на початок року було 31 млрд. дол. скоротилися до 22,4 млрд дол, і скорочення запасів триває.

Що сталося з ЗВР?

Безперечно, на падіння ЗВР впливає війна. Так, Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру каже, що в умовах війни падіння золотовалютних резервів неминуче. Проте на його думку, знизилися вони не критично. Мало того, в Україні у цьому плані були часи і гірші. Наприклад, у 2015 р. ЗВР були меншими за 10 млрд дол.

Проте війна не єдина причина падіння резервів. Так, Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio вважає головною проблемою підтримку стабільності валютного ринку України протягом 2022 р.

Це на його думку і є головною причиною скорочення національних ЗВР. Так, уже з січня ЗВР впали на 6%, потім, у лютому, вони просіли ще на 5,27%, у березні приріст склав 2% за рахунок міжнародної фінансової допомоги, але з квітня скорочення продовжилося: -4,14%, у травні - 6,84%, у червні - 9,16%, у липні -1,82%.

В той же час НБУ не сидить склавши руки і намагається боротися з просіданням ЗВР. Для того, щоб зменшити витрати фінансовий регулятор ухвалив рішення підвищити офіційний курс продажу долара та євро на 25% – з 29,25 грн. за дол. до 36,57 грн за дол. Це вже помітно в динаміці ЗВР за липень, коли падіння не досягло навіть 2%.

Треба пам’ятати також, що просідання ЗВР могло бути значно більшим, ніж є. Якби не фінансова допомога західних партнерів у розмірі 14 млрд дол. з початку року, то динаміка валютних резервів була б значно гіршою.

Чи будуть ЗВР падати далі?

Щодо того, чи триватиме падіння далі думки експертів розділилися.

О. Болтян вважає, що просідання неминуче. Він нагадує, що Україна має великі зовнішні заборгованості, необхідність утримання стабільності валютного ринку при фіксованому курсі національної валюти, потребу в збереженні динаміки соцвиплат і недопущенні дефолту, щоб бути в змозі й надалі отримувати міжнародне кредитування в період війни. Все це не надто сприяє накопиченню резервів.

Не налаштовує на позитив і структура ЗВР. Частка цінних паперів складає близько 55%, валюта та депозити в іноземній валюті - 30%, Спеціальні права запозичення (СПЗ – це умовна розрахункова одиниця МВФ, що використовується при розрахунках між країнами та надання кредитів. - Ред.) - 8% та 6,7% монетарне золото.

“Ситуація максимально невигідна для нас, оскільки вартість золота у світі падає, акції та фондовий ринок загалом під тиском через наслідки пандемії та інфляційний тиск 2021-2022 р.р, а на валютному ринку відбувається переділ влади та перерозподіл сил на тлі посилення монетарної політики більшості країн”, - каже експерт.

З початку 2022 р. золото втратило в ціні на міжнародній арені 5%, потенціал падіння цін досягає ще 6,5% до рівня 1 630 дол. США за тройську унцію. Фондові активи поки не мають попиту у інвесторів, тому стрімкого зростання цін на цій ниві також не чекаємо.

Відповідно, ЗВР України можуть виснажуватись не тільки за рахунок того, що відбувається всередині країни, а й із зовнішніх причин у тому числі.

В той же час О. Охрименко більш оптимістичний. На його думку, НБУ не допустить критичного зниження ЗВР. Зараз регулятор викуповує валюту на міжбанку і збільшує резерви. МВФ обіцяв дати кредит, його теж направлять на збільшення ЗВР. Головна роль резервів – це інтервенції на валютному ринку (значний разовий цілеспрямований вплив центрального банку країни на валютний ринок і валютний курс, що здійснюється шляхом продажу або купівлі банком великих партій іноземної валюти. Валютна інтервенція здійснюється для регулювання курсу іноземних валют в інтересах держави. - Ред). НБУ успішно з цим справляється і час від часу не лише продає валюту, а й купує, в результаті чого забезпечує відносну стабільність на валютному ринку в умовах війни. Тому проблем із ЗВР не буде, у нас більше проблем на чорному валютному ринку, але НБУ на нього не впливає.

Гарною ознакою є і достатність ЗВР за трьома місяцями імпорту. Вона не піддається сумніву за рахунок скорочення імпорту в країну.

Нагадаємо, за методологією МВФ можна обчислити розмір “критичної позначки ЗВР”. Йдеться про обсяг імпорту країни за три місяці. У довоєнний час імпорт України за місяць становив близько 5 млрд дол, після вторгнення він значно скоротився, проте вже у червні повернувся до 4,8 млрд дол. Тож зараз 15 млрд дол. - це приблизно та сума, за межі якої не можна переходити без поганих наслідків для економіки країни.

До того ж економити ЗВР допоможе той факт, що уряд домовився із зовнішніми кредиторами про відстрочку виплати боргів до 2024 р, це має заощадити майже 6 млрд дол.

Є надія, що на золотовалютні резерви позитивно вплине і зернова угода. Вона збільшує експорт, а разом з ним виростуть і надходження валюти до країни.

Чим загрожує сильне падіння ЗВР?

В той же час, якщо зменшення запасів відбудеться до критичної позначки, це загрожує повернути Україну у 2014-2015 р.р. із різким знеціненням гривні та стрімким зростанням цін.

Голова НБУ Кирило Шевченко попереджає, що постійно згладжувати дисбаланси за допомогою резервів не вийде, тому що надовго цього джерела не вистачить.

“Крім того, завжди потрібно мати недоторканний запас резервів на випадок реалізації найгірших сценаріїв. Більше того, стрімке зниження резервів зумовлюватиме додатковий попит на валюту і прискорюватиме повноцінну кризу платіжного балансу”, - каже він.

Наявність достатніх резервів дозволяє торгувати з різними країнами. Адже, щоб імпортувати в Україну товар, імпортер має купити валюту, якою розрахується за цей товар із своїм постачальником з-за кордону. Також валюта необхідна щоб повертати борги на зовнішньому ринку.

Скорочення резервів призведе до того, що валюта різко подорожчає. Якщо такий сценарій реалізується, виникне дефіцит імпортних товарів та девальвація і, як наслідок - стрімке зростання цін. Подібний сценарій українці мали змогу відчути на собі у 2014-2015 р.р.

Вікторія Хаджирадєва

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Британка осоромилася, надіславши відверті фотографії "не за адресою"
23 399
Курйоз у відпустці: туристка втратила нижню білизну під час подорожі
20 459
Чоловіка двічі вдарила блискавка, але він продовжив ловити рибу: яке його самопочуття
17 037
У Румунії жінка підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
16 839
Соцмережі вибухнули мемами після відповіді Зеленського на запрошення Фіцо
15 850
Ці прості способи допоможуть позбутися конденсату на вікнах за 5 хвилин
15 630
"Вкрали корейців" на Курщині: Скабєєва видала "перл" про ЗСУ
13 672
Рейтинг розміру грудей: стало відомо, на якому місці українські жінки
12 972
Жінка показала себе після перукарні: люди пишуть, що краще б вона не виходила з дому
12 940
"Уже не разом": журналістка розповіла, що сталося зі шлюбом Дмитра Комарова
11 663
Риба з "людськими зубами" приголомшила сім'ю, яка збиралася її з'їсти
11 660
Симптоми утворення тромбів і продукти, що захищають від них
11 168
Названо оптимальний пробіг при купівлі вживаного авто
10 899
Якщо часник зіпсувався чи засох – не викидайте, спосіб врятувати знайдено
0
Що слід перевірити в автомобілі перед початком поїздки: сім позицій
0
"Нові кримчани” скуповують квартири в Краснодарському краї і чекають, чим все скінчиться
0
Не лише їжа: 6 факторів, які різко збільшують рівень холестерину в організмі
0
Квіткова похвалилася сталевим пресом у крихітному бікіні
0
Кардіолог порадила, кому потрібно перевіритися на атеросклероз
0
Як завжди бути щасливим, вільним і молодим: порада стародавнього мудреця
0
Що можна сіяти на розсаду у лютому: поради городникам
0
Психологи виділили 5 вірних ознак, що чоловік розлюбив
0
Оскаржити не можна: українським водіям почали надходити нові штрафи
0
В Україні впроваджують нові правила перерахунку пенсій: на скільки виплати побільшають
0
Скільки алкогольних напоїв на тиждень значно підвищують ризик розвитку раку
0
Фахівці назвали 12 найпроблемніших марок авто, які постійно ламаються
0
Розкрито 8 сигналів тіла, які вказують на сексуальний інтерес

Психолог з коледжу Клермонта Маккенна Рональд Е. Ріджіо ...

Як часто жінкам треба міняти спідню білизну: це варто знати кожній представниці прекрасної статі

Трусики – це вкрай необхідна частина гардеробу кожної ...

Гриль як стиль життя: як обрати правильний гриль для вашого дому

Гриль давно став не лише способом приготування їжі, а й ...