Обидві ці олії зараховані Європейським товариством кардіологів до тих продуктів, які вживати можна, але чим менше, тим краще.
Доктор медичних наук, кардіолог Віталій Зафіракі нагадує, що кокосова та пальмова олії провокують зростання рівня холестерину та атеросклеротичних бляшок. За словами лікаря, репутація пальмової олії безнадійно зіпсована в основному через підміну тваринних жирів (головним чином, вершкового масла) рослинним пальмовим жиром (олією) недобросовісними виробниками харчових продуктів.
Що стосується кокосової олії, вона в плані впливу на здоров'я нітрохи не краща за пальмову, а то й гіршу, стверджує Віталій Зафіракі. Тому що вміст насичених жирів у кокосовому маслі ще вищий, ніж у пальмовому.
Що таке насичені жири? Це якраз ті, які за кімнатної температури мають тверду консистенцію. Після їхнього потрапляння в організм у крові збільшується рівень холестерину.
«Самого холестерину ні в пальмовому, ні в кокосовому маслах немає й близько, — пише кардіолог у своєму «Інстаграмі», — рослини його не синтезують. Але ліпопротеїни (надмолекулярні комплекси, у складі яких жири та холестерин переміщуються у нас у крові), містять велику кількість насичених тугоплавких жирів. Їх нашим ферментам ліпазам, що містяться на внутрішній поверхні дрібних судин, набагато складніше розщеплювати на фрагменти».
В результаті такі «напівфабрикати» набагато довше циркулюють у крові, створюючи картину підвищеного рівня холестерину та тригліцеридів. Частина з них обов'язково опиниться в судинній стінці, даючи початок зростанню атеросклеротичних бляшок. А атеросклероз призводить до інсульту, інфаркту міокарда, ішемії нижніх кінцівок та реноваскулярної гіпертонії.