Офіційні програми для біженців з України в Румунії. Румунська програма 50+20 для надання безкоштовного житла українським громадянам. Програма репатріації в Румунію для отримання громадянства українцями.
Від початку повномасштабного вторгнення росії, кордони України перетнуло близько 9 млн. українців. Значна їх частина переїхала до Румунії. Цю країну більшість обирають за близьке розташування, дружелюбне ставлення населення та членство держави в НАТО.
Сьогодні прийом біженців з України проходить в Румунії за спрощеною схемою. У країні на постійній основі діють шість центрів, в наступних містах: Тіміша, Сучава, Тульча, Марамуреш, Бухарест, де після прибуття люди можуть отримати допомогу, харчування і знайти безкоштовне житло.
Крім того, у країні офіційно працює програма 50+20, яка спрямована на пошук безкоштовного житла для біженців на довгострокових умовах та програма репатріації в Румунію, за якою українці в спрощеному порядку можуть отримати румунський паспорт.
Що таке програма 50+20 для українських біженців у Румунії?
Урядове вирішення проблеми з довгостроковим розселенням українських біженців у Румунії відоме під назвою «програма 50+20» або «програма 50/20». Суть цієї програми полягає в тому, що Уряд Румунії ухвалив рішення, щодо фінансової підтримки тих румунів, які безоплатно приймають українських біженців. Йдеться про державну компенсацію витрат осіб, які ухвалили або приймають біженців з України.
Користуватися компенсацією деяких витрат можуть румунські фізичні та юридичні особи, які володіють власним житлом. В рамках державної програми особи, які приймають громадян, що прибули із України, отримують щомісячні грошові виплати з бюджету:
- житло - 50 лей за особу на добу;
- харчування - 20 лей на людину на добу.
Юридичні особи( готелі, хостели, пансіонати) в свою чергу отримують компенсацію від 100 до 230 леїв за особу. Врахуйте, що компенсацію отримує не біженець, а румун, якому належить житло.
Якщо судити з активності орендодавців, більшість румунів слабо вірять у можливість отримати компенсацію понесених витрат, оскільки фінансування програми йде з обмежених бюджетних фондів. Зокрема, програма 50+20 погано працює в Бухаресті та на румунському узбережжі Чорного моря (особливо у розпал туристичного сезону). Але в багатьох інших містах Румунії ситуація виглядає кращою.
Хто може отримати безкоштовне житло в Румунії за програмою 50+20?
Скористатися процедурою можуть українці на таких умовах:
- мають статус ВПО;
- перетнули кордон після 24 лютого;
- мають документи, які засвідчують особу і підтверджують місце постійного проживання в Україні.
Як відбувається отримання компенсації?
Процедура участі у програмі 50+20 проста:
- Найперше громадянин Румунії зобов'язаний протягом 3 днів зареєструвати будь-якого іноземця, що проживає в його житловому приміщенні. Невиконання зобов'язання за повідомлення протягом 3 днів з моменту розміщення вважається правопорушенням та тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 100 до 500 леїв.
- Потім необхідно подати запит на відшкодування протягом 3 робочих днів із зазначенням своїх особистих даних, документів, що засвідчують право власності та вказати період перебування біженців.
- Розгляд відбувається протягом 16 днів, після цього уповноважений орган здійснює розрахунок.
Ще на початку повномасштабного військового вторгнення РФ в Україну уряд Румунії вжив низку заходів, спрямованих на вирішення проблеми розміщення українських біженців у Румунії. Однак масовість в'їзду в країну людей, що тікають від війни, змусила державні органи шукати варіанти розселення біженців у приватному секторі. З цією метою і запровадили програму 50+20. Не варто забувати, що для громадян України в Румунії також діє програма репатріації, згідно з якою в спрощеному порядку можна отримати паспорт Румунії за 1,5 року.
Громадянство Румунії по репатріації для українців: як отримати
Оформлення румунського громадянства – один із найдоступніших способів для українців отримати європейський паспорт, водночас, це найшвидший і найдешевший спосіб імміграції.
Прискорена програма спрямована на повернення корінних громадян. Вона підходить для тих, чиї родичі до 1940 року проживали на території Румунії. У ті роки остання включала Чернівецьку та Одеську область України. На оформлення румунського громадянства за походженням у середньому йде від 12 до 18 місяців.
Також мають можливість брати участь у прискореній програмі нащадки румунів, аж до третього коліна спорідненості та люди з румунським громадянством за народженням або усиновленням, які втратили це право з незалежних від них причин. У першому випадку підтвердити наявність спорідненості можна за допомогою свідоцтв про народження, шлюб або смерть батьків, бабусів/дідусів, прабабусів/прадідусів.
Якщо юридичних документів немає, фахівці Migronium рекомендують скористатися послугами імміграційних спеціалістів. Вони допоможуть знайти або відновити архівні документи та будуть постійно супроводжувати вас аж до моменту отримання паспорта. Зокрема в компанії Migronium зараз діє безкоштовна консультація для всіх громадян України.
Загалом переваги програми репатріації обумовлені великою кількістю факторів. Сюди належать прискорена та спрощена процедура, відсутність необхідності у складання мовного іспиту, можливість збереження українського громадянства. Також румунський паспорт надає претенденту статус громадянина ЄС, що дозволяє йому шукати роботу, відкривати бізнес у Європі, вільно подорожувати, отримувати якісні медичні, освітні послуги та багато іншого.