Напередодні заступник голови Радбезу Росії Дмітрій Мєдвєдєв поспілкувався з китайським лідером Сі Цзіньпінем. Під час зустрічі очільник Китаю назвав війну "українською кризою". Є занепокоєння, що на якомусь етапі Китай почне потай допомагати Росії.
Однак раніше Сі Цзіньпінь називав речі своїми іменами: ще у березні він говорив, що в Україні триває війна. Про це 24 каналу сказав журналіст-міжнародник та член правління Української асоціації китаєзнавців Олексій Коваль.
Чи підтримуватиме Сі Цзіньпінь державу-агресорку
Як наголошує журналіст-міжнародник, Китай не уникає слова "війна" і не використовує російський наратив "спеціальна військова операція". Проте справді застосовується слово "конфлікт". Але конфліктом країна називає російсько-українську війну з 2014 року.
Нещодавно газета South China Morning Post із посиланням на одного з китайських дипломатів написала, що Китай вважає Україну та Росію дружніми країнами щодо себе, і він не хотів би, щоб ці країни воювали між собою.
Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк зауважив, що Україна дуже не хотіла б, аби Китай переходив у стан друзів Путіна. Все ж таки Київ не вважає Пекін абсолютним союзником Москви.
Що означає посилення співпраці в економіці
Раніше Китай заявляв, що вирішив нарощувати торговельні відносини з Росією, зокрема у питаннях логістики через територію держави-агресорки. Втім, це пояснюється специфікою зв'язків між країнами. У Китаю та Росію свої особливі відносини, так само як і у Китая та США, Китая та Великої Британії, Китая та Німеччини.
Цей вплив триватиме, вважає Коваль, тому що американські компанії вийшли з російського ринку, натомість порожні ніші займають китайські компанії. Такий процес буде вигідний Китаю, і він триватиме десятиліттями.
Китай претендує на більшу частину Росії
На початку повномасштабного вторгнення Китай призупинив співпрацю з Росією й зробив ставку на Центральну Азію. Однак сьогодні китайці погодилися будувати порти й дороги в державі-агресорці.
Раніше інфраструктурні проєкти дійсно були заморожені. Шейтельман акцентує, що за цей час Китай: укріпився у Центральній Азії, офіційно оголосив себе гарантом територіальної цілісності Казахстану та де-факто став гарантом територіальної цілісності усієї Центральної Азії. Відтак фланги китайці вже укріпили. Ба більше, становище Росії за останні місяці значно погіршилося. Вона більше не може диктувати умов, а згодна просто приходити й віддавати усе.
Як стверджує Шейтельман, коли держава-агресорка програє війну, хтось повинен буде її розділити. Та йдеться не йде про територіальну приналежність. Це буде зруйнована держава, відтак найсильніші гравці будуть забирати її частини.
Американці, найімовірніше, не забиратимуть нічого особливого. Китай претендує на встановлення повного контролю над Далеким Сходом та Сибіром.
Також політтехнолог зауважив, що Пекіну невигідна тотальна поразка Москви. Мовиться про ситуацію, в якій Росія буде змушена здати ядерну зброю, що порушить баланс. Гіпотетично, після роззброєння Росії слабка ядерна зброя Китаю буде протистояти сильній ядерній зброї США.