U-News » Фінанси » Коли в Україні євро замінить гривню
Всі новини

Коли в Україні євро замінить гривню

У НБУ розповіли про перспективи відмови від гривні на користь євро після інтеграції з ЄС.

Як довго на це чекати та чи вигідно це Україні.

У регулятора починають замислюватись над тим, чи варто Україні відразу після приєднання до ЄС переходити на євро або краще не поспішати “вбивати” гривню.

Україна поки не готова

Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, який відповідає за євроінтеграцію та монетарну політику в інтерв’ю ЕП сказав, що Україна до цього ще не готова.

“Думаю, ми до цього ще не готові і не будемо готові ще досить довго”, - наголосив чиновник.

У регулятора схильні вважати, що Україні важливо зберегти власну валюту та автономну монетарну політику.

“Мені здається, не варто поспішати у напрямку відмови від власної валюти та автономної монетарної політики”, - сказав С. Ніколайчук.

Економічні експерти в Україні теж починають ставити собі питання щодо того, коли країні треба переходити на євро.

Так, Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio каже, що перехід на євро валюту виглядає, як логічне продовження життя нашої країни в умовах, коли потрібно віддавати багатомільярдні кредити та відновлювати економіку після війни.

Україна має віддати своїм кредиторам багато грошей, і допоки війна не закінчиться кредитний борг перед заходом буде збільшуватися, саме тому люди можуть думати, що простіше перейти на євро валюту і працювати в єдиній валютній системі. Але грошей у держави більше не стане. Прихильники переходу на євро скажуть, що це прибере надлишки конвертацій для бізнесу, але реальність така, що банківський сектор перестане заробляти на валютних конвертаціях. Бізнес не отримає більше можливостей для підприємницької діяльності та інвестицій, або більше ділових партнерів. Заради України країни ЄС не ділитимуться своїм ринком, а все, що могли вони вже отримати від нашої країни. Залежність України від країн ЄС найближчим часом буде більшою, ніж навпаки. Ми важливі територіально, як енергетична артерія від Росії до 2024 р. і як буфер від Росії, як країни агресора. Коли закінчиться війна і почнеться етап відновлення, ми будемо сильнішими зі своєю валютою, ніж з євро.

Тож рішення про перехід має бути вигідним нам, доцільним, своєчасним. Після вступу до єврозони держава не зможе самостійно проводити емісію грошей та регулювати відсоткову ставку. Фактично уряд країни втратить контроль за своєю фінансовою системою. Тому чекати швидкого прийняття важливих нововведень не варто, до того ж нас не поспішають приймати до складу ЄС.

Своєю чергою Іван Нікітченко, директор Crane IP Law Firm каже, що перспектива переходу на євро наразі настільки віддалена для України, що немає сенсу серйозно обговорювати це зараз. Ніхто не знає, в якому стані буде система Європейського центрального банку (ЄЦБ), фінансова система України та ситуація у світі на момент, коли Україна буде реально готовою для переходу на євро.

Александр Охрименко, президент Українського аналітичного центру

теж вважає, що Україні про це поки що рано думати.

“Коли Україна вступить до ЄС, а це буде не так скоро, як багато хто думає, тільки тоді вона отримає право, але не обов'язок перейти на євро і тільки, якщо ЄС вважатиме це доцільним.”, - каже він.

Досвід інших європейських країн

Досвід країн, які відмовились від національної валюти на користь євро дуже різний, тож, яким він буде у України зараз важко спрогнозувати.

С. Ніколайчук вважає, що перехід буде проблематичним, у якості прикладу він навів країни Південної Європи, які увійшли до Єврозони - Греції та Португалії. Вони зіштовхнулися із низкою проблем у монетарній сфері.

“Якщо їх порівнювати з країнами, які залишили власні валюти, зокрема з Чехією та Польщею, то вибір буде явно на користь останніх. Від своїх колег із центробанків цих країн я ще 10-15 років тому чув про плани увійти до Єврозони, але зараз ці плани виглядають ефемерними. Тобто вони мають це зобов'язання, але це питання довгострокової перспективи. Поки вони не роблять жодних конкретних кроків для введення євро”, - пояснив він.

І. Нікітченко наводить приклад країн Балтії. Там перехід на євро відбувся через 7-11 років після вступу до ЄС. Найдовше він проходив у Хорватії – через 10 років. Найшвидше - у Словенії - через 3 роки, але це країна з населенням у 2 млн осіб та стабільною ситуацією у фінансовій сфері протягом багатьох років. Відповідно, для України питання переходу на євро залишатиметься лише теорією ще багато років.

Своєю чергою О. Болтян каже, що ціни при переході на євро зростуть у будь-якому разі. Так було завжди у тих країнах, які змінювали свою валюту на євро. З недавніх прикладів можна взяти Естонію та Латвію. Чекати на особливу стабільність і прогнозованість нашої економіки в умовах, коли в країні ходить євро не доведеться з двох причин. По-перше, дуже важливі політичні чинники, а злагоди зараз між економічними лідерами немає. Поки продовжиться переділ того хто, кому та скільки енергоресурсів постачає - не варто чекати чітких орієнтирів в інвестиційній активності цивілізованого світу. Тож перехід на євро нам нічого не дасть. По-друге, ситуація останніх років нам показала, як змінюються економіки на підставі нездатності регулювати інфляцію і до яких шоків помилки бізнесу призводять в Китаї та в США.

О. Охрименко каже, що є різні приклади переходу на євро. Є багато країн, які перешили на євро і незадоволені цим, а є такі, що раді, що зробили його. Є приклади, які надихають і навпаки, такі, що пройшли невдало. Є приклад Греції, яка перейшла на євро і втратила від того економічний потенціал і є приклад Іспанії, яка навпаки виграла. У Греції дуже сильно зросли ціни, коли вона перейшла на євро, а ось Іспанія отримала більше прибутку від туристів і більше продала нерухомості.

Є приклад Польщі, яка досі не перейшла на євро і про це не жалкує. Навпаки багато економістів у цій країні взагалі проти переходу на євро та вважають, що це буде лише погано для польської економіки.

А є вдалий приклад Литви, в якої перехід на євро відбувся нормально.

“Це все дуже далека перспектива. Спочатку треба вступити до ЄС, а вже потім говорити про перехід на євро. Зараз це не є актуальним для економіки України”, - вважає експерт.

Своєю чергою Олексій Кущ, експерт аналітичної компанії “Об'єднана Україна” каже, що поки у регулятора замислюються над переходом на євро, насправді євро не дуже популярна валюта в Україні, ми все міряємо американським доларом. Наразі в Україні міра вартості не євро, а долар. Коли запитують, скільки коштує квартира, кажуть: 300 тис. дол. Ніхто не каже: 1 млн 200 тис. грн. Це свідчить, що ми є країною третього світу. Це своєрідна мексиканська економічна модель, коли є недовіра до таких внутрішніх атрибутів, як гроші. Населення в умовах внутрішньої нестабільності шукає якийсь ментальний якір, за який можна зачепитися та тримати там заощадження. Це міра вартості для українців.

Наскільки гривня недооцінена?

Як свідчать останні підрахунки видання The Economist, українська національна валюта недооцінена щодо долара на 53,5%. Саме таким виявився “індекс Бігмака”. Так, Бігмак коштує 92 грн в Україні та 5,36 дол. у США.

Обмінний курс становить 17,16 грн за дол., а різниця між цим та фактичним обмінним курсом говорить про те, що гривня недооцінена на 53,5%.

Вікторія Хаджирадєва

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Британка осоромилася, надіславши відверті фотографії "не за адресою"
23 358
Курйоз у відпустці: туристка втратила нижню білизну під час подорожі
20 421
Чоловіка двічі вдарила блискавка, але він продовжив ловити рибу: яке його самопочуття
17 006
У Румунії жінка підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
16 814
Соцмережі вибухнули мемами після відповіді Зеленського на запрошення Фіцо
15 814
Ці прості способи допоможуть позбутися конденсату на вікнах за 5 хвилин
15 618
"Вкрали корейців" на Курщині: Скабєєва видала "перл" про ЗСУ
13 648
Рейтинг розміру грудей: стало відомо, на якому місці українські жінки
12 915
Жінка показала себе після перукарні: люди пишуть, що краще б вона не виходила з дому
12 910
Риба з "людськими зубами" приголомшила сім'ю, яка збиралася її з'їсти
11 651
"Уже не разом": журналістка розповіла, що сталося зі шлюбом Дмитра Комарова
11 614
Симптоми утворення тромбів і продукти, що захищають від них
11 121
Названо оптимальний пробіг при купівлі вживаного авто
10 876
Психологи виділили 5 вірних ознак, що чоловік розлюбив
0
Оскаржити не можна: українським водіям почали надходити нові штрафи
0
В Україні впроваджують нові правила перерахунку пенсій: на скільки виплати побільшають
0
Скільки алкогольних напоїв на тиждень значно підвищують ризик розвитку раку
0
Фахівці назвали 12 найпроблемніших марок авто, які постійно ламаються
0
Лілія Ребрик зворушила українців першим словом, яке сказала її 10-місячна донька
0
Названо продукти, які ні в якому разі не можна їсти простроченими
0
Астрологічні пари, чиї стосунки можуть опинитися під загрозою у 2025 році
0
Ідеальний засіб від запотівання окулярів та скла: як зробити антифог самому
0
Гірші седани: п’ять моделей, яких варто уникати у 2025 році
0
Марина Боржемська викликала бурхливі відгуки виглядом у мінітопі та шкіряній спідниці
0
Названо найкорисніші напої для здоров'я: захищають від низки захворювань
0
Вчені виявили зв'язок між тяжкою серцевою хворобою та поширеними ротовими бактеріями
0
Розкрито 8 сигналів тіла, які вказують на сексуальний інтерес

Психолог з коледжу Клермонта Маккенна Рональд Е. Ріджіо ...

Як часто жінкам треба міняти спідню білизну: це варто знати кожній представниці прекрасної статі

Трусики – це вкрай необхідна частина гардеробу кожної ...

Гриль як стиль життя: як обрати правильний гриль для вашого дому

Гриль давно став не лише способом приготування їжі, а й ...