З якими захворюваннями здатна боротися кінза і кому не рекомендується їсти цю траву.
Кінза — одна з найпоширеніших добавок до будь-яких страв. Але чи знали ви, що запашна трава не тільки славиться своїм ароматом, а й здатна допомогти при деяких захворюваннях. Ось кілька корисних властивостей кінзи.
Корисна для нервової системи
Кінза особливо корисна для нервової системи. Вона може допомогти вам із проблемами поганого сну, знімає стрес, позбавляє тривоги та піднімає настрій. Крім заспокійливого ефекту, кінза чудово впливає на роботу головного мозку та захищає його клітини. Тому регулярне її вживання знижує ризики захворювань Альцгеймера та розсіяного склерозу.
Допомагає схуднути
Кінза – дуже низькокалорійний продукт: на 100 г всього 23 калорії. Але це далеко не всі її переваги. Вона покращує травлення, має сечогінний ефект, регулює водно-сольовий баланс і знімає набряклість. Запашна трава здатна розігнати метаболізм, а також розщеплює жир. Для того щоб почати худнути, потрібно лише включити у свій щоденний раціон 30-50 грамів свіжої кінзи.
Захищає серце та судини
Завдяки своєму складу, кінза здатна допомогти роботі серцево-судинної системи. Вона сприяє:
- нормалізації артеріального тиску;
- зменшенню рівня холестерину у крові;
- зниження ризику атероми, атеросклерозу та інсульту;
- зміцненню серцевого м’яза та судин.
Профілактика онкології
У складі кінзи містяться потужні антиоксиданти та незамінні амінокислоти. Вони зменшують окисний процес та захищають здорові клітини від ушкоджень. Це робить її корисною у профілактиці онкологічних захворювань. Крім того, трава відмінно виводить шлаки та небезпечні токсини з організму, наприклад, важкі метали, які ми отримуємо разом із їжею. Тим самим кінза сприяє покращенню якості крові.
Захищає шкіру
Кінза дуже корисна для шкіри. Вона здатна впоратися з незначними висипаннями, нормалізує роботу сальних залоз, усуває сухість, бореться з пігментацією та допомагає при дерматиті. Завдяки антиоксидантам у складі, кінза захищає шкіру від ультрафіолетових променів та запобігає передчасному старінню.
Кому не можна їсти кінзу
Кінза – багатий на корисні речовини продукт, але її не рекомендується їсти, якщо:
- у вас алергія;
- при ішемічній хворобі серця або тим, хто переніс інфаркт чи інсульт;
- у вас цукровий діабет;
- страждаєте від тромбозу чи тромбофлебіту.