За 9 років російсько-української війни на захист країни стало чимало жінок.
Дедалі більше прикладів снайперок та командирок, та попри вагомий внесок у перемогу – жінки досі без своєї форми. Днями Міністр оборони Олексій Резніков повідомив: жіночий однострій та амуніція на стадії випробовувань. Більше – у сюжеті журналістки "5 каналу" Софія Норенко.
Про розробку жіночого однострою Міністерство оборони повідомило ще восени 2022 року. І попри те, що дві громадські організації стали розробляти форму для дівчат, питання досі актуальне. Військовослужбовиця Ірина зауважує, підбір однострою, який би сидів по фігурі, можна було б частково вирішити так.
Водночас, такий підхід теж не всім підійде. Бо у лавах ЗСУ чимало мініатюрних жінок.
Ще одна військовослужбовиця – Наталія – каже: радіє, що це питання взагалі порушили. 5 канал намагався записати коментар, проте у бійчині не було технічної можливості ввімкнутися через відеозв'язок, тому прокоментувала тему в повідомленні.
Та навіть за умови, що форму ще можна якось вшити, – білизну жінкам досі видають теж – лише чоловічу.
"Як на мене достатньо нейтральної трикотажної білизни, нейтральних кольорів, можливо, олива і знову ж таки бажано різних розмірів, а не однієї 57 на всіх", – каже військовослужбовиця ЗСУ Ірина Шевченко.
Але деякі волонтерські напрацювання і щодо форми, і щодо білизни – уже існують. Соціальна ініціатива ARM WOMEN NOW співпрацює з Міноборони і постійно вдосконалює жіночий однострій, аби ідеальну форму могли затвердити.
"Ми зараз доопрацювали кишені, зробили їх як в чоловічій статутній формі. Звичайно, ми зберегли приталеність кітеля, тому що це зручно, коли жінка одягає бронежилет, яка заважає, утворюються складки, це натирає. Зараз покажу ще окремо штани. З більш глибокою посадкою, з додатковими фіксаторами на талії, але ми зробили ще ось такі додаткові фіксатори за коліном. Зона, де можна ось в таких демфорних отворах вставити шматок каремату, якщо наприклад немає наколінників і тоді ззаду можна його зафіксувати його таким чином щоб він знаходився в зоні колін", – розповідає засновниця соціального проєкту ARM WOMEN NOW Ірина Никорак.
Уже розроблена тепла форма, однострій для вагітних. До цього ж у комплекті –зимова та літня термобілизни. А також спіднє. Зараз форму ще дотестовують. А за словами міністра оборони Олексія Резнікова, ця стадія мала б незабаром закінчитися. Сама ініціатива працює за донати українців та вже закрила потреби в однострої понад 3 тисяч жінок. Проте попит значно більший. Нині ж засновниця ініціативи і депутатка Київради від "Європейської Солідарності" Ірина Никорак має стати народною депутаткою. Вона займе місце Михайла Забродського, який склав свій мандат. Каже: у парламенті стане рупором усіх жінок у ЗСУ.
"Ми зараз активно з друзями, колегами і навіть з дівчатами, тому що серед числа жінок є велика кількість професійних юристів і адвокатів, які до 24 числа займали серйозні посади, я отримую від них дуже багато інформації від них про те, що не так, що потрібно змінити. І власне ми зараз систематизуємо ці прогалини, які є", – каже засновниця соціального проєкту ARM WOMEN NOW Ірина Никорак.
Станом на кінець 2022 року, за даними Мілітарі Медіа Центру, в лавах ЗСУ служать понад 60 тисяч жінок, із них 5 тисяч - безпосередньо беруть участь у боях. І ця кількість зростає. Тому дбати про комфорт захисниць потрібно не гірше, а то і краще, як в Ізраїлі чи США. Дівчина під ніком KeryLad на своєму Ютуб-каналі поділилась, який вигляд має жіночий польовий однострій в Ізраїлі. Там захисницям видають білу футболку, шкарпетки, 3 сорочки, штани, головний убір, куртку та взуття.
У кращому випадку українським військовослужбовицям пощастить із розміром берців. Проте здебільшого жінки їх купують. Схожа ситуація і з бронежилетами: вони завеликі та не враховують наявності грудей. У 2021 році на запит Нацгвардії українські виробники знайшли для цього вихід.
Були й українські розробки плитоноски з урахуванням грудей. У світі ж шодо цього питання ще тривають дискусії. Наприклад, Велика Британія лише з минулого року почала випускати жіночий однострій і таку бойову амуніцію. Натомість в Україні попри те, що вже більше року триває повномасштабне вторгнення, затвердженого стандарту жіночого бронежилету, як і форми, немає.