Нежить – симптом, який супроводжує риніт, спричинений респіраторною інфекцією чи алергією. Для дітей основна проблема полягає в тому, що, крім закладеності носа, утрудненого дихання та головного болю, дитина не може вишморгатись самостійно.
Носові ходи не звільняються від патогенів разом із виділеннями, а розмножуються та проникають у верхні дихальні шляхи, ведучи до розвитку ускладнень. Тому необхідно звернутися до лікаря, який призначить назальні спреї чи краплі, орієнтуючись на причину нежиті.
Переваги та недоліки крапель
Вибираючи назальні засоби для новонароджених та малюків до 4 років, краще віддавати перевагу краплям. Це повʼязано з тим, що носові ходи ще недостатньо розвинені та формуються лише до 4 років. Спрей, який доставляє активні речовини під тиском, може спровокувати отит.
Для немовлят розроблені спеціальні аспіратори з одноразовими насадками, які призначені для гігієни носової порожнини. Вони допомагають видалити слиз і зняти закладеність, не травмуючи чутливу слизову оболонку малюка. Придбати аспіратор разом із краплями для зрошення носа на основі соляного розчину або морської води пропонує аптека «Подорожник», де подібні товари представлені в широкому асортименті та доступні до онлайн-замовлення.
Дітям від 3 місяців і старше можна використовувати судинозвужувальні препарати, які знімають набряк слизової оболонки, зменшують закладеність, відновлюють дихання через ніс.
Розрізняють такі види судинозвужувальних засобів:
- З пролонгованою дією. Застосовуються лише 3–5 днів.
- Із середньою тривалістю дії. Використання обмежується 7 днями.
- Короткої дії. Враховуючи, що діють лише до 6 годин та негативно впливають на внутрішній епітелій, дітям їх використовувати не рекомендують.
Слід пам'ятати, що судинозвужувальні краплі не лікують основне захворювання та використовуються в комплексній терапії. Постійне застосування викликає звикання, пересушування слизових або алергічну реакцію.
Головні переваги крапель – ефективність у боротьбі зі збудником та безпека для носових ходів завдяки м'якому впливу на слизову.
Серед недоліків відзначають незручність використання та потрапляння препарату в горло, що викликає у дитини неприємні відчуття гіркоти.
Переваги та недоліки спрею від нежитю
Деякі види спреїв дозволені дітям від 2 років, але найчастіше в інструкції до препарату вказується вікове обмеження до 6 років.
Переваги назальних спреїв:
- точковий вплив препарату на певну ділянку слизової оболонки;
- охоплення більшості рецепторів при зрошенні слизової оболонки;
- точне дозування, що запобігає пересушуванню слизової оболонки;
- зручність застосування: закопувати ніс можна в будь-якому положенні, а рідина не витікає з носових ходів.
Основний недолік спреїв – великий тиск, який може зашкодити слизовій оболонці. При виборі препарату необхідно враховувати стан здоров'я та вік дитини.