Іноді скарби можна знайти не під землею й не в стародавніх гробницях, а у звичайному комісійному магазині.
Так сталося у Лондоні, нещодавно у місцевому магазині тут продали два керамічні горщики за 20 фунтів стерлінгів (або 25 доларів США, 925 гривень), які насправді виявилися порцеляновими скарбами династії Цін. Горщики датуються 18 століттям й оцінюються у 60 000 доларів (близько 2 215 000 гривень).
Китайська імператорська порцеляна – рідкість, оскільки створювалася лише для Імператорського двору. Заступник директора та керівник відділу мистецтва Китаю, Японії та Південно-Східної Азії в аукціонному домі Roseberys Білл Форрест зазначає:
Ці глеки надзвичайно гарно зроблені та розписані з великою майстерністю та тонкістю. Звичайно, комісійним магазинам можна пробачити те, що вони залишають поза увагою такі спеціалізовані об’єкти, як ці, через обсяг і різноманітність пожертвувань, які вони отримують.
Аукціон Roseberys у Лондоні, де будуть виставлені горщики з квітковим орнаментом, зазначає, що вони виконані у техніці "Дукай". Це китайська техніка декору, яка використовується для фарбування порцеляни, у якій спочатку наносять сині відтінки, а потім інші кольори.
Горщики були створені в Дзіндечжені в провінції Цзянсі на південному сході Китаю. Схожі глеки з лотосами та хризантемами виставлялися на аукціонах раніше. У 2021 році аукціонний дім Sotheby’s продав пару горщиків схожого дизайну, але з кришками, за 350 тисяч доларів. А у Christie’s Hong Kong пару схожих порцелянових виробів у 2013 році продали за колосальні 782 000 доларів.
На придбаних у комісійному магазині глеках є невеликі тріщини, які пояснюють значне падіння їх вартості, порівняно з вищезазначеними прикладами.
Продавець цього цінного китайського скарбу залишається анонімним, але ЗМІ зазначають, що чоловік є пристрасним колекціонером кераміки й купив глеки, не знаючи, скільки вони коштують. Тільки коли він знайшов етикетку на дні виробу, він подумав, що це може бути важливо. Він вирішив провести пошуки в Інтернеті та принести банки на аукціон. Етикетка являла собою шестизначну печатку Цяньлуна — імператора династії Цін, який правив шість десятиліть.
Можна уявити досаду продавців комісійного магазину, коли вони дізнались справжню вартість цих горщиків, але, ймовірно, це відчуття зменшить обіцянка колекціонера передати магазину частину виручених на аукціоні коштів.