Після Вільнюського саміту, найімовірніше, вже буде утворено Раду Україна — НАТО.
Про це у включенні з Брюсселя розповів спеціальний кореспондент телеканалу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Наразі в НАТО 31 член, з високою часткою ймовірності приймуть Швецію. Але буде ще один асоційований член — це Україна. Її фактично наділять правом Статті 4 Альянсу, яка говорить, що сторони “проводитимуть спільні консультації, коли, на думку будь-якої з них, територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці будь-якої зі сторін загрожує небезпека”. Україна матиме право збирати засідання представників НАТО.
“Подібна рада існувала у НАТО з Росією. Але вона вже давно не працює. Проблеми почалися після вторгнення в Грузію, а потім уже після захоплення Криму та агресії на Донбасі. Для Росії створили формат ради НАТО і РФ, а тепер цей формат не працює. Подібний формат починають використовувати у відносинах з Україною”, — розповів Сизов.
Сьогодні говорили про постачання ракет, про протиповітряну оборону (ППО), про тренування українських льотчиків на винищувачах F-16. Поки що не оголошували дати конкретних постачань, коли винищувачі F-16 будуть на території України, але наразі активно формується коаліція і робота йде постійно.
Багато говорять про логістику, тому що вся техніка, яка вже поставлена в Україну, вона повинна нормально працювати, заправлятися, обслуговуватися, ремонтуватися, і на цьому робиться наголос.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у своєму виступі звертав увагу на те, що багато розмов про літаки, але насправді є й інші важливі питання, які треба обговорювати. Він наголосив, що Україна домагається результату на полі бою, і це означає, що вона в змозі відвойовувати свої захоплені території. І тільки такий підхід дає змогу примусити Росію до переговорів.
“Що більше досягне Україна, то більша ймовірність того, що президент РФ Володимир Путін зрозуміє, що він не може перемогти й має вести переговори про справедливий мир”, — сказав генсек НАТО.
Наразі він не бачить бажання з боку Росії вступати в реальні переговори щодо досягнення миру. Дії Збройних сил України (ЗСУ) створюють базу для реального визволення країни й для реального досягнення миру й безпеки.