Терміни придатності у ліків не такі короткі, як у продуктів, але рано чи пізно він добігає кінця. Які ліки не можна вживати у таких випадках, розповіла лікар-терапевт.
За її словами, після закінчення терміну придатності слід викинути офтальмологічні препарати, тому що до цього часу зазвичай у них припиняється дія консерванту і краплі починають розмножуватися бактерії.
Розкритий флакон із пігулками рекомендується зберігати не більше року з моменту його відкриття, інакше з’явиться ризик отримати шлунково-кишкові проблеми.
Не можна використовувати розчини для ін’єкцій з терміном придатності, що минув, оскільки в них можуть утворитися токсичні речовини.
Лікар зазначила, що у вітамінах є низькомолекулярні органічні сполуки, які з великою швидкістю розкладаються. На момент закінчення терміну придатності в них залишається мало активних речовин, які мають терапевтичний ефект.
Категорично не можна використовувати після закінчення терміну придатності нітрогліцерин, інсулін та антибіотики у рідкій формі. Краще не ризикувати і не приймати після закінчення терміну придатності протисудомні засоби, препарати, що купують напади ішемії та стенокардії, антикоагулянти, бронхолітиків та спазмолітиків, кардіотонічні та антиаритмічні, препарати для стабілізації функції щитовидної залози, оральні контрацептиви та заспокійливі препарати.
Терапевт нагадала, що препарати у рідкій формі (розчини, суспензії) зберігаються менше, ніж препарати у твердій формі (капсули, таблетки та порошки).
Лікар розповіла, що прострочені ліки можуть виявитися неефективними або завдати великої шкоди здоров’ю через зміну їхнього хімічного складу. Наслідками прийому таких препаратів можуть стати отруєння, алергічна реакція, посилення інфекції, порушення роботи серця, зорові порушення та інші наслідки.