Вчені перевірили, чи можуть вправи, розроблені для лікування хвороб легенів, допомогти гіпертонікам. Вони показали високу ефективність.
У дослідженні взяли участь 36 осіб у віці від 50 до 79 років. У цих людей артеріальний тиск був вищий за норму (понад 120/80 ртутного стовпчика). Інших проблем зі здоров’ям вони не мали.
Вчені призначили половині людей курс силових тренувань дихальних м’язів з високим опором, а іншим — плацебо-вправи (з меншим опором).
Дихальні вправи
Цей метод розробили у 1980 році, щоб допомогти хворим з важкими легеневими захворюваннями. Він розрахований на діафрагму, а також інші м’язи, які відіграють роль під час вдиху. Вправи полягають в диханні через спеціальний пристрій, який забезпечує опір вдиху (існують портативні прилади для проведення вправ вдома).
Вплив на гіпертонію
- Після шести тижнів дихальних тренувань у людей знизився систолічний тиск в середньому на 9 позначок;
- Ефект дихальних вправ зберігався протягом шести тижнів після того, як учасники дослідження припинили робити їх;
- В учасників дослідження, які виконували вправи, покращилася функція ендотелію (внутрішньої оболонки) артерій і збільшилася концентрація оксиду азоту в них. Це, у свою чергу, вказує на зниження ризику серцево-судинних захворювань;
- Знизилися показники оксидативного стресу і запалення, високий рівень яких також пов’язаний з хворобами серця.
У людей, які проходили курс «підроблених» тренувань, не відбулося поліпшень у стані здоров’я.
Науковці не можуть дати остаточного пояснення, який біологічний механізм забезпечує зниження тиску після дихальних тренувань. Одна з їхньої теорій полягає в тому, що у відповідь на опір диханню організм виробляє оксид азоту, який розширює судини.