U-News » Здоров'я » До якого віку може жити людина та що відбувається з людьми після 100 років
Всі новини

До якого віку може жити людина та що відбувається з людьми після 100 років

Вчені з’ясували максимальний вік, до якого може дожити людина за сучасного рівня медицини. Принаймні, саме про це заявили у своїй роботі фахівці із сінгапурської біотехнологічної компанії Gero та Комплексного онкологічного центру Розуелл-Парк у Буффало (США). 

Вони провели масштабний експеримент, у якому взяли участь близько 100 тисяч добровольців. За допомогою штучного інтелекту вчені проаналізували здібності організму до регенерації та з’ясували, що в середньому вона зникає у період між 120 та 150 роками.

Чи дійсно здатність до відновлення обмежена такими чіткими рамками? Чи завдяки медицині, що безперервно розвивається, і науковим досягненням майбутнього у нас все-таки є шанс ці кордони розсунути? Чи жити не 150, а всі 200, 500, 1000 років і більше? 

«Ніхто не знає, що в нормі відбувається з людським організмом на інтервалі від 120 до 150 років, – зазначає вчений. – Лише одна людина за історію науки перетнула 120-річний рубіж – це француженка Жанна Кальман. Тому те, що відбувається з людським організмом після 120 років, науці в принципі ніяк не може бути відомо, раніше просто ніхто не доживає».

Питання про те, чи існує якась непереборна межа людського довголіття або в міру розвитку науки та медицини ми можемо його подовжувати до 150-200 років і більше, знову ж таки, точної відповіді не має, вважає Олександр Марков – адже «наука не піддається детального прогнозування».

«Наука – це така річ, розвиток якої не передбачуваний за визначенням, тому що в ході розвитку науки відкриваються такі речі, яких ми зараз просто не знаємо. Ми не можемо передбачити, які відкриття будуть здійснені у майбутньому. Тому я не став би виключати того, що якщо розвиток людської цивілізації буде продовжено, то відкриються такі речі, про які ми зараз навіть не підозрюємо і які, зокрема, дозволять людському якщо не тілу, то свідомості існувати довше 120 років. Це, можливо, будуть уже не люди, а якісь кіборги, електронні носії свідомості.

Але зараз, якщо медицина і весь розвиток людства, припустимо, завмерло б і залишилося таким, як зараз, то за таких умов, якщо більше нічого не буде відкрито, мабуть, людина дійсно більше 120 років прожити не може», – вважає палеонтолог.

Дослідження сфер довготривалих мешканців (людей, які перетнули 110-річний рубіж) – дуже велика і перспективна галузь науки, але тут є дві складності. По-перше, таких людей досить мало, а отже, й даних недостатньо. А по-друге, не до кінця зрозуміло, чи триває вони процес старіння.

«Відомо, що у людей, як і у багатьох тварин, процес старіння, тобто зниження життєздатності з віком, йде за так званим законом Гомпертца. Приблизно кожні вісім років життєздатність зменшується вдвічі. Тобто ймовірність померти протягом року, коли вам 30 років, удвічі менша, ніж у 38. І десь до віку 100-110 років ймовірність померти протягом найближчого року досягає величини приблизно 50%», – пояснює експерт.

А ось чи росте вона далі? «Там неоднозначні дані, просто тому, що мало статистики щодо наддовгожителів. Є припущення, що після 110 років люди не продовжують старіти, а «завмирають» у дуже старому стані. Це не доведено, але є така гіпотеза, що їхнє старіння зупиняється та ймовірність смерті протягом року зберігається на рівні 50%. Але навіть якщо це так, це невелике полегшення, тому що при 50% ймовірності померти протягом кожного року довго ви не проживете», – каже Марков.

При цьому вчений підкреслив, що його як еволюціоніста старіння цікавить насамперед як приклад «ознака, яка є, на перший погляд, очевидно шкідливою, проте в ході еволюції вперто зберігається у більшості видів». Обивателів, як правило, цікавить практична сторона питання – як уникнути старіння, як його відсунути? Які харчові добавки вживати, щоб довше зберігати молодість та здоров’я? Все це мало мало відношення до еволюції старіння. Однак саме в дослідженнях такого роду, можливо, є секрет «вічної молодості».

«Чому, наприклад, люди мають більш високу потенційну тривалість життя, аніж, скажімо, наші найближчі родичі – шимпанзе? Шимпанзе, як його не лікуй, як про нього не дбай, не живе більше 60 років. Для орангутанів та горил теж 60 років – це межа. Якщо є добір і достатньо часу, то еволюція може продовжити життя людини та будь-якого іншого організму. Весь наш розвиток, включаючи старіння, прописаний у наших генах. Тому дайте кілька мільйонів років, дайте наполегливий відбір на продовження життя – і люди житимуть не до 120, а до 140 і більше років. Якби ми всі знали про те, як працює наш організм, розуміли б, які зміни кожного гена до яких наслідків приведуть, ми могли б розрахувати, як саме потрібно змінити наш геном, щоб ми жили довше. Нам просто поки що не вистачає для цього знань», – підсумував експерт.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Підвищений цукор у крові: ознаки у роті вкажуть на "перші дзвіночки" діабету
72 318
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
33 036
Батько Ілона Маска несподівано повідомив, що дружина Барака Обами - чоловік
19 958
Американка натиснула не ту кнопку і виграла мільйон доларів
18 236
Похорон Папи Римського: як папа Франциск збирається порушити вікову традицію
17 819
66-річна мама Дана Балана в золотій сукні викликала фурор своєю тонкою талією
14 084
Чоловік найняв приватного детектива, щоб викрити кохану на зраді, але вона обдурила його теж
13 814
Жінка почула шум у будинку й несподівано "застукала" своїх 55-річних батьків
13 323
Енергетичні вампіри за знаком зодіаку: з ким слід бути обережними
12 456
Росіяни використовують на війні украдений палець Іллі Муромця
11 360
15 продуктів, які підвищують потенцію у чоловіків
10 933
6 фактів, що підтверджують позитивний ефект алкоголю
9 482
Медики розповіли, яка каша на сніданок знизить ризик інсульту
9 408
Як збирати кілька врожаїв огірків протягом одного сезону
0
Жінка зібралась танцювати та веселитись на рейв-вечірці у свій 105-й день народження
0
Чому не варто гасити соду оцтом і що використовувати на заміну
0
Олег Скрипка зізнався, чи приносить йому прибуток виноробство
0
Це вражає: 87-річний чоловік випадково встановив світовий рекорд завдяки незвичайному хобі
0
Чим обробити цибулю, щоб не хворіла та не гнила під час росту
0
Чи можуть надати житлову субсидію з боргами за комуналку: пояснює Пенсійний фонд
0
Дві дії, які слід зробити відразу після того, як відцвіла фіалка
0
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
0
Донька Моніки Беллуччі знялася для обкладинки глянцю
0
У Білому домі оголосили про можливе припинення вогню між Україною та Росією вже наступного тижня
0
Єва Лонгорія показала голі стрункі ніжки на атмосферних світлинах
0
Жінка показала кота з "найбільшими" у світі щоками: який вигляд він має
0
Лікарі швидкої допомоги назвали найпоширеніші травми під час сексу

Медики розповіли про травми та про позу, яка спричиняє ...

Сексуальні фантазії: чи є це нормою та чому не всі їх мають

Сексуальні фантазії — природна частина людської психіки, ...

Названо салат із двох простих і доступних інгредієнтів, який подовжує життя

Науковці з Каліфорнійського університету провели ...