Вчені з’ясували максимальний вік, до якого може дожити людина за сучасного рівня медицини. Принаймні, саме про це заявили у своїй роботі фахівці із сінгапурської біотехнологічної компанії Gero та Комплексного онкологічного центру Розуелл-Парк у Буффало (США).
Вони провели масштабний експеримент, у якому взяли участь близько 100 тисяч добровольців. За допомогою штучного інтелекту вчені проаналізували здібності організму до регенерації та з’ясували, що в середньому вона зникає у період між 120 та 150 роками.
«Ніхто не знає, що в нормі відбувається з людським організмом на інтервалі від 120 до 150 років, – зазначає вчений. – Лише одна людина за історію науки перетнула 120-річний рубіж – це француженка Жанна Кальман. Тому те, що відбувається з людським організмом після 120 років, науці в принципі ніяк не може бути відомо, раніше просто ніхто не доживає».
Питання про те, чи існує якась непереборна межа людського довголіття або в міру розвитку науки та медицини ми можемо його подовжувати до 150-200 років і більше, знову ж таки, точної відповіді не має, вважає Олександр Марков – адже «наука не піддається детального прогнозування».
«Наука – це така річ, розвиток якої не передбачуваний за визначенням, тому що в ході розвитку науки відкриваються такі речі, яких ми зараз просто не знаємо. Ми не можемо передбачити, які відкриття будуть здійснені у майбутньому. Тому я не став би виключати того, що якщо розвиток людської цивілізації буде продовжено, то відкриються такі речі, про які ми зараз навіть не підозрюємо і які, зокрема, дозволять людському якщо не тілу, то свідомості існувати довше 120 років. Це, можливо, будуть уже не люди, а якісь кіборги, електронні носії свідомості.
Але зараз, якщо медицина і весь розвиток людства, припустимо, завмерло б і залишилося таким, як зараз, то за таких умов, якщо більше нічого не буде відкрито, мабуть, людина дійсно більше 120 років прожити не може», – вважає палеонтолог.
Дослідження сфер довготривалих мешканців (людей, які перетнули 110-річний рубіж) – дуже велика і перспективна галузь науки, але тут є дві складності. По-перше, таких людей досить мало, а отже, й даних недостатньо. А по-друге, не до кінця зрозуміло, чи триває вони процес старіння.
«Відомо, що у людей, як і у багатьох тварин, процес старіння, тобто зниження життєздатності з віком, йде за так званим законом Гомпертца. Приблизно кожні вісім років життєздатність зменшується вдвічі. Тобто ймовірність померти протягом року, коли вам 30 років, удвічі менша, ніж у 38. І десь до віку 100-110 років ймовірність померти протягом найближчого року досягає величини приблизно 50%», – пояснює експерт.
А ось чи росте вона далі? «Там неоднозначні дані, просто тому, що мало статистики щодо наддовгожителів. Є припущення, що після 110 років люди не продовжують старіти, а «завмирають» у дуже старому стані. Це не доведено, але є така гіпотеза, що їхнє старіння зупиняється та ймовірність смерті протягом року зберігається на рівні 50%. Але навіть якщо це так, це невелике полегшення, тому що при 50% ймовірності померти протягом кожного року довго ви не проживете», – каже Марков.
При цьому вчений підкреслив, що його як еволюціоніста старіння цікавить насамперед як приклад «ознака, яка є, на перший погляд, очевидно шкідливою, проте в ході еволюції вперто зберігається у більшості видів». Обивателів, як правило, цікавить практична сторона питання – як уникнути старіння, як його відсунути? Які харчові добавки вживати, щоб довше зберігати молодість та здоров’я? Все це мало мало відношення до еволюції старіння. Однак саме в дослідженнях такого роду, можливо, є секрет «вічної молодості».
«Чому, наприклад, люди мають більш високу потенційну тривалість життя, аніж, скажімо, наші найближчі родичі – шимпанзе? Шимпанзе, як його не лікуй, як про нього не дбай, не живе більше 60 років. Для орангутанів та горил теж 60 років – це межа. Якщо є добір і достатньо часу, то еволюція може продовжити життя людини та будь-якого іншого організму. Весь наш розвиток, включаючи старіння, прописаний у наших генах. Тому дайте кілька мільйонів років, дайте наполегливий відбір на продовження життя – і люди житимуть не до 120, а до 140 і більше років. Якби ми всі знали про те, як працює наш організм, розуміли б, які зміни кожного гена до яких наслідків приведуть, ми могли б розрахувати, як саме потрібно змінити наш геном, щоб ми жили довше. Нам просто поки що не вистачає для цього знань», – підсумував експерт.