Дружба є важливою складовою людського життя і може впливати на емоційне та психологічне самопочуття. Проте, не завжди дружні стосунки є здоровими та позитивними. Існують такі, які можуть стати джерелом стресу, негативних емоцій та навіть нашкодити нашому психічному здоров'ю.
Mental Health America повідомляє, що 84% жінок і 75% чоловіків колись мали токсичних друзів. Токсична дружба – це один із прикладів стосунків, які можуть завдати болю. Однак це явище не легко помітити, а тим паче протистояти йому, коли воно стосується близької людини. Які ж головні ознаки того, що дружба стала токсичною? Як це впливає на наше життя? Та як боротися з токсичною дружбою, аби не нашкодити жодній зі сторін?
Вплив та ознаки токсичної дружби
"Існує багато варіантів прояву токсичності, і чимало шляхів її впливу на іншу людину", – каже психотерапевтка Моллі Спайсман. Наслідками цього може бути низька самооцінка, невпевненість у собі, розмиття особистих кордонів, підвищений стрес і занепокоєння.
Засновниця Bliss Counseling, ліцензована психотерапевтка Рейчел Флейшман наводить кілька попереджувальних ознак того, що ви можете дружити з токсичною людиною. Серед них:
- Ви стурбовані та збентежені своїм токсичним другом.
- Ви впевнені, що він говорить за вашою спиною, і ви робите те саме.
- У його порадах бракує співчуття, вони здаються односторонніми й нереалістичними.
- Ви відчуваєте виснаження та/або тривогу в його компанії.
- Ви сумніваєтеся в намірах свого друга і постійно відчуваєте, що він вас підводить.
- Таке відчуття, що ви допомагаєте своєму другові, не отримуючи нічого натомість.
- У ваших стосунках присутня постійна конкуренція.
- Ви відчуваєте потребу виправдовувати погану поведінку друга.
Чому просто не розірвати це токсичне коло?
Навіть попри ці "червоні прапорці", люди і далі продовжують токсичні стосунки. Моллі Спасман припускає, що існує думка ніби залишити стару токсичну дружбу легше, аніж завести нову: "Здається, що альтернатива вимагає більше роботи. Це також може відобразитися динамікою у компанії друзів".
Рейчел Флейшман каже, що люди зазвичай тримаються за болючу дружбу замість встановлення твердих кордонів. Вона каже: "Ми уявляємо дискомфорт і біль, а може навіть покарання в результаті зміни динаміки. Це може легко переважити бажання позбутися від негативних зв‘язків".
Типи токсичних друзів
Якщо вам здається, що хтось з вашого оточення підходить під ознаки токсичного друга, подивіться, чи відповідає ця людина одному з наведених нижче описів.
1. Друг, якому завжди "треба"
Флейшман каже, що надто "потребуючих" друзів слід виключити зі свого життя, якщо ви постійно віддаєте їм, а вони не відповідають взаємністю. "Це загальне виснаження енергії та розумове навантаження", – додає вона.
2. Друг з "напівпорожньою склянкою"
Це людина, що позиціонує себе виключно як песиміст. Флейшман каже, що коли ви перебуваєте поруч з такою людиною, або навіть просто листуєтесь в соціальних мережах, ваше ставлення до певних обставин може змінитись на гірше. "Часто їхній негатив поширюється на вас без вашого усвідомлення", – каже вона.
3. Друг-жартівник
Такий друг може робити саркастичні зауваження на ваш рахунок, говорити неприємні речі в присутності інших. "Та коли його спитаєш, то "він просто жартує", хоч ці жарти принижують і підривають вашу самооцінку", – каже Спайсмен.
4. Друг-пліткар
"Друг, який постійно пліткує з вами про когось іншого, обов’язково буде говорити за вашою спиною, – застерігає Флейшман. – Хоч це може здатися безневинним, але про це варто пам’ятати". Спайсмен також каже, що цей тип друзів процвітає на "конфліктах, драмах і хаосі".
5. Друг, що не знає емпатії
Флейшман каже, що друга, який не зважає на почуття інших і не має співчуття, не слід тримати поруч. "Співчуття та турбота про інших – це якості, які ми всі повинні мати, – додає вона. – Важливо вміти оцінювати іншу людину та враховувати її почуття та точки зору".
6. Друг, що заздрить не "по білому"
Це той, хто червоніє від заздрості кожного разу, коли ви ділитеся чимось позитивним. Заздрісний друг часто буває токсичним, або, як це описує Спайсмен, "він завжди змушує думати, ніби ваші досягнення нічого не варті".
7. Друг, який грає роль жертви
Флейшман пояснює: "Друг, який грає роль жертви в будь-якій ситуації, не знайде спокій та щастя. Він не зможе забезпечити вас підтримкою, яка так важлива в дружніх стосунках".
8. Щось між другом та ворогом
Насправді неприємно бути поруч з кимось, хто ворожо налаштований 24 години на добу, без перерв на обід та вихідних. "Ворожий друг – це той, хто постійно не згодний з вашими словами та не вміє радіти з іншими. – каже Флейшман. – Часто такі люди невпевнені у собі. З часом їхня постійна відмова стане виснажливою".
Як розірвати негативні стосунки
Пріоритетом має бути ваше благополуччя та психічне здоров’я. У разі "розриву", токсичному другові знадобиться додаткова підтримка, але це їхній власний шлях. Важливо розуміти, що якщо ви почуваєтеся жахливо поруч із цією людиною, швидше за все, ви не будете тією підтримкою, яка їй потрібна.
Моллі Спайсмен рекомендує почати з відкритої та чесної дискусії, хоча це може бути важким рішенням. "Якщо це здається доречним і безпечним, я завжди рекомендую спочатку з кимось поговорити, – каже вона. – Подивіться, чи можете ви вербалізувати свої почуття, які викликають ваші стосунки, і чи є спосіб продовжити стосунки нетоксичним способом".
Та припустимо, що ваш друг не відкритий до розмови. У цьому випадку психотерапевтка каже, що ви можете прямо заявити, що більше не можете бути друзями, оскільки це негативно впливає на вас. "Якщо ви є частиною великої групи друзів, я б запропонувала не планувати розмову віч-на-віч і переконатися, що ви відчуваєте підтримку від інших друзів, якщо вони збираються бути поруч", – радить вона.
Якщо дружбу неможливо покращити, Флейшман рекомендує відписатися та видалити цю людину з друзів на всіх платформах:"Припиніть будь-яке спілкування з нею й м’яко визнайте, що ви не можете її змінити – повірте, що зможете рухатися далі". Мотивувати вас має повага до власних потреб. "Дотримуючись цих кроків, ви знайдете спокій і покращите своє психічне здоров’я, зменшивши ймовірність зіткнутися з токсичними людьми в майбутньому", – говорить Флейшман.
Спейсмен каже, що після того, як ви приберете токсичну людину зі свого життя, то, ймовірно, відчуєте "велике полегшення" та "звільнення від напруги, про яку ви навіть не здогадувалися".
"Ваша самооцінка та впевненість також зростуть у результаті припинення токсичної дружби. Ви можете відчути більше сил у прийманні самостійних рішень. Ви заслуговуєте на те, щоб вас оточували друзі, які підтримують і поважають вас, роблять внесок у життя, яким ви хочете жити", – сказав він.