Вночі 15 вересня (за київським часом) в Гарвардському університеті відбулася наукова церемонія нагородження — Шнобелівська премія. Її, як правило, вручають за дослідження, які спочатку здаються безглуздими, але потім змушують замислитись.
Хто отримав потішну премію 2023 — повідомляється на сайті Improbable Research, передають Новини.LIVE.
Премія з хімії та геології
Її присвоїли польському вченому Яну Заласевичу. Він отримав нагороду за пояснення того, чому переважна більшість вчених люблять лизати камені. Його робота має назву "Поїдання скам’янілостей".
Премія з літератури
Нагороду отримали дослідники з з Франції, Великої Британії, Малайзії та Фінляндії. Вони змогли вивчити відчуття людей, які повторюють одне слово багато разів.
Премія з охорони громадського здоров’я
Нагороду здобув дослідник Пак Сон Мін. Він спроєктував Стенфордський туалет, який використовує різноманітні технології: тест-смужку для аналізу сечі, систему комп’ютерного бачення для аналізу дефекації, датчик анального відбитка з ідентифікаційною камерою та телекомунікаційним каналом — для моніторингу та швидкого аналізу речовин, які виділяє людина.
Премія у комунікаціях
Вона дісталася команді з Аргентини, Іспанії, Колумбії, Чилі, Китаю та США. Дослідники вивчали розумову діяльність людей, які вміють говорити задом наперед.
Премія з медицини
Нею нагородили вчених з США, Канади, Македонії, Ірану та В’єтнаму. Вони займалися вивчення трупів людей для того, щоб виокремити одну спільну ознаку — чи існує однакова кількість волоски в кожній із двох ніздрів людини.
Премія з машинобудування
Нею нагородили дослідників з Індії, Китаю, Малайзії та США за "оживлення мертвих павуків для використання як механічних інструментів захоплення".
Премія з харчування
Ця нагорода дісталась японцям Хомею Міяшиті та Хіромі Накамурі. Вони, зокрема, досліджували, як електрифіковані палички для їжі та соломинки для пиття впливають на смак їжі та напоїв.
Премія в галузі освіти
Її розділили група дослідників з Китаю, Канади, Великої Британії, Нідерландів, Ірландії, США та Японії. Для того, щоб написати свою наукову роботу, вони ходили на найбільш нудні лекції й досліджували, як це відчуття впливає на викладачів та студентів. Назва їхньої роботи носить назву "Нудьга породжує нудьгу: вибіркове дослідження впливу нудьги викладача на нудьгу та мотивацію студентів".
Премія з психології
Нею нагородили американських науковців. Для написання своєї роботи вони проводили експерименти на вулиці для того, щоб побачити, скільки перехожих зупиниться, щоби подивитись вгору, якщо побачать людину, яка стоїть і дивиться вгору.
Премія з фізики
Нагороду забрали вчені з Іспанії, Галісії, Швейцарії, Франції та Великої Британії. Вони виміряли, як сексуальна активність анчоусів впливає на змішування океанської води.