Третя зустріч радників з питань національної безпеки та радників із зовнішньої політики, яка відбулася на Мальті, стала логічним продовженням переговорів відповідного формату в Копенгагені та Джидді.
Цього разу на Мальті зібралися представники 66 країн, зокрема з Азії, Африки та Латинської Америки. Українську делегацію очолив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Він зазначив, що увагу було зосереджено на п’яти ключових пунктах української формули миру: ядерна, продовольча, енергетична безпека, відновлення територіальної цілісності України та світового порядку, а також звільнення українських полонених і депортованих, повідомляє FREEДОМ.
Міністр енергетики України Герман Галущенко презентував план ядерної безпеки, в якому наголошується на необхідності повного виведення російських військових, а також зброї з території Запорізької АЕС і передача станції під повний контроль Україні. А перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки Юлія Свириденко спільно з представниками міжнародної робочої групи презентувала план, що передбачає встановлення міжнародних гарантій безпеки для безперебійного постачання продовольства.
“Це загальне бачення і Заходу, і глобального Півдня. Без поділу. Тільки універсальні речі, які мають практичний вимір. Я представила напрацювання робочої групи з продовольчої безпеки. Ця група має найширшу залученість країн світу, тому що проблема продовольчої безпеки є глобальною”, — повідомила вона у Facebook.
Учасники зустрічі висловили сподівання, що її підсумком стане угода про проведення глобального мирного саміту на рівні глав держав уже наприкінці цього року. Міністр закордонних справ Мальти, який цього разу прийняв учасників, заявив, що його країна і далі сприятиме відновленню територіальної цілісності України.
“Попри те, що ми є нейтральною країною, ми не можемо не засуджувати несправедливість, звірства та їхній вплив на ситуацію в регіоні. Ми залишаємося в перших рядах тих, хто засуджує цю агресію”, — зазначив міністр закордонних справ Мальти Ян Борг.
Нагадаємо, українську формулу миру президент Володимир Зеленський представив на саміті G20 у листопаді минулого року. Під час цієї зустрічі він зазначив, що тепер українська формула миру справді стала спільною.
“Минулого року я запропонував формулу миру з десяти пунктів, яка охоплює всі аспекти агресії Росії проти України, і ґрунтується на принципах Статуту ООН та резолюціях Генеральної Асамблеї ООН, схвалених світом. За рік наша формула миру поступово стала глобальною, тому що всі ви підтримали її або принаймні виявили активний інтерес до роботи над нею. Ця формула справді стала спільною. Що може дати наша формула миру? Дуже важливі речі. По-перше, формула миру забезпечує дію Статуту ООН на повну силу — для припинення агресії проти нашої країни та усунення всіх її наслідків і, таким чином, згодом може стати еталоном, коли вся сила міжнародного права зможе запобігти іншим агресіям. По-друге, формула миру дає змогу кожній країні стати лідером у своїй частині та відіграти свою незалежну роль із відновлення миру”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Як зазначили у своїй спільній заяві учасники зустрічі на Мальті: радники з питань національної безпеки та радники з питань зовнішньої політики й надалі тісно співпрацюватимуть, щоб забезпечити міжнародну підтримку для досягнення справедливого та міцного миру в Україні та в усьому світі.