Імунні порушення системи, включаючи вовчак, ревматоїдний артрит та запальні захворювання кишечника, цукровий діабет, гепатит С – все це небезпечні хвороби, які проявляють себе змінами стану шкіри.
Знати ці симптоми корисні, оскільки часто шкірні сигнали стають єдиними ранніми ознаками патологічних станів.
Цукровий діабет 2 типу. Небезпечне ендокринне захворювання виявляє себе явищем акантозу – темними, бархатистими ділянками шкіри, які зазвичай виникають у місцях складок тіла: на шиї, у пахвових западинах паху. У багатьох випадках, помічаючи ці плями, люди не думають, що мають діабет. Примітно, що подібні зміни шкіри з'являються переважно в осіб віком до 40 років.
Ревматоїдний артрит. Запальне захворювання, що викликає набряклість і біль у дрібних суглобах рук і ніг, іноді може виявлятися на шкірі. Близько 20-30% пацієнтів із ревматоїдним артритом стикаються з виникненням підшкірних грудок біля ураженого суглоба. Також спостерігається витончення шкіри, її просвічування на тильній стороні рук.
Системний червоний вовчак. Один із характерних симптомів, якими проявляється аутоімунне захворювання, – це червоний висип на верхній частині щік, що нагадує сонячний опік. Хворі вовчаком також можуть мати червоний висип на шкірі голови та на ділянках тіла, які піддаються сильному впливу ультрафіолету, – це шия, задня частина рук, верхня частина спини. До 70 відсотків пацієнтів підтверджують: перебування на сонці посилює їхню хворобу.
Запальні захворювання кишечника (ВЗК). Вони можуть проявляти себе появою вузлуватої еритеми – запального ураження шкірних та підшкірних дрібних судин з утворенням щільних хворобливих вузлів різного розміру. Іншою ознакою (наприклад, при коліті) може бути гангренозна піодерма, що є виразковими ураженнями, що зазвичай виникають на гомілках, кісточках, руках. Зазвичай починаючись як маленькі бульбашки, вони потім зливаються, щоб стати глибокими виразками. Багато пов'язаних із ВЗК змін шкіри загострюються і слабшають залежно від інтенсивності хвороби.
Гепатит С. За даними журналу Європейської академії дерматології та венерології, із цим захворюванням печінки, що часто передвіщає розвиток цирозу та раку, пов'язаний ряд шкірних патологій. До них відносяться васкуліт, червоний плоский лишай, які мають своєрідний вигляд і структуру – розпізнавати їх повинен дерматолог.
Надниркова недостатність (хвороба Аддісона). Надниркові залози, розташовані трохи вище нирок, відповідають за відкачування кортизолу, найважливішого гормону, що регулює реакції організму на стрес. Хвороба Аддісона виникає, коли надниркові залози не виробляють достатню кількість кортизолу, що може викликати різноманітні симптоми, включаючи м'язову слабкість, втому, втрату ваги, зниження апетиту, низький кров'яний тиск та інші. Однією з ознак аномалії, що є червоним прапором, є потемніння шкіри, через яке людина здається засмаглою, а також незрозумілі розтяжки на ній.