Є кілька таких сигналів погіршення роботи міокарда, які ви не повинні ігнорувати, якими б дрібничними вони не здавалися.
Ви легко втомлюєтеся від фізичної активності. Якщо діяльність, якою ви раніше спокійно займалися, раптом почала викликати сильну втому (що нагадує стан втоми при грипі), це може бути ознакою того, що серце не накачує достатньо крові по тілу. Таке припущення є особливо виправданим, якщо втома у відповідь на фізичні зусилля виникає незважаючи на гарний, достатній нічний сон.
Періодично виникає раптовий кашель. Не дозволяйте частим нападам кашлю обманювати вас, змушуючи думати, що це просто ще один неприємний застудний синдром. Через проблему, пов'язану з серцевою недостатністю, у легенях може виникати рідина, яка провокує кашель, що імітує астму або респіраторні порушення.
Немає волосся на ногах. «Голі» нижні кінцівки можуть означати, що їм не вистачає кисню, тому що ваші артерії звужені, кровотік зменшений.
З'являються набряки в незвичайних місцях на тілі. Коли виникає проблема з серцем, що перестає ефективно качати кров, вени виштовхують надлишкову рідину в тканини, викликаючи їх здуття. Набряки можуть виникати у ступнях, животі, навіть мошонці. Якщо ви відчуваєте роздутість у незвичайних місцях, натисніть на шкіру пальців. Заглиблення, що залишається після натиску, означає, що тканини містять надлишок рідини, і ви не повинні ігнорувати це, обов'язково зверніться до лікаря.
Коли клітини серцевого м'яза починають виснажуватися внаслідок ураження артерії холестериновими бляшками, міокард може почати передавати больові сигнали через нервову систему. В результаті виникають неприємні відчуття, аж до болю, у шиї, плечах, руках, спині.
Частішають проблеми травлення. При ішемічній хворобі серця можуть виникати болі в епігастральній ділянці, турбувати печія. Коли вони не пов'язані з їжею, а проявляються, наприклад, при швидкій ходьбі, підйомі сходами, краще звернутися до кардіолога. Особливо небезпечно ігнорувати печію, яка стала з'являтися, хоча раніше була не властива людині.