Антивоєнні настрої наростають у російському суспільстві на тлі посилення репресій. У 2023 році репресії почалися проти нових соціальних груп та професійних об’єднань.
Війна стала соціальним ліфтом для найбідніших верств населення, але водночас у країні, кажуть соціологи, зростає запит на мир. Припинення війни хочуть більшість росіян, але бояться відкрито про це заявити, інформує FREEДОМ.
Російська блогерка Євгенія Гоффман спалила російський паспорт, після чого нею зацікавилася “інтернет-контролерка” Катерина Мізуліна. Остання заявила, що дівчина спалила паспорт нібито на підтримку ЗСУ. Гоффман допитали в поліції. На своє виправдання блогерка заявила, що паспорт був недійсним, але навіщо вона його спалила, не пояснила.
“Євгенію Гоффман відправили під домашній арешт на місяць. До 3 лютого вона пробуде в Дятьковому Брянської області — у квартирі мами за місцем прописки”, — повідомляє Telegram-канал Mash.
Репресії в Росії тільки посилюються. Підсумки диктаторського правління Путіна у 2023 році — закон про визнання ЛГБТ “екстремістською організацією”, кримінальні справи проти адвокатів опозиціонера Олексія Навального, режисерки Євгенії Беркович та художниці Саші Скочиленко.
“Коло професій і соціальних зв’язків, які стають небезпечними, зростає. У чому тут логіка влади? Я думаю, що одна зі стратегій — це відсутність стратегії, бажання показати, що відсутня якась логіка. Таким чином, влада дає зрозуміти, що під роздачу може потрапити абсолютно будь-хто. Їхня мета — посіяти страх”, — сказав в інтерв’ю “Сибирь.Реалии” директор напряму Східної Європи та Центральної Азії в Міжнародній федерації з прав людини Ілля Нузов.
25 грудня 2023 року Володимир Путін підписав закон, що передбачає до 15 років позбавлення волі за “дискредитацію добровольців Росгвардії”. У березні влада ухвалила аналогічний закон, що стосується добровольчих об’єднань у складі Міноборони. Статтю про державну зраду також посилили: тепер вона передбачає довічне ув’язнення. Максимальний термін за диверсію збільшили з 15 до 20 років.
“Людей просто залякали, вони перестали виходити на вулиці. Але зате набагато більше порівняно з минулим роком стало справ за статтями про “фейки”, про “дискредитацію армії”, про “виправдання тероризму” тощо, тобто за статтями, де людям загрожують реальні терміни. Що стосується справ про “державну зраду”, то вони допомагають російській владі підтримувати незаконні дії проти сусідньої держави”, — сказав Нузов в інтерв’ю “Сибирь.Реалии”.
Але закрутити гайки все одно не виходить. У Росії зростають антивоєнні настрої. Родичі мобілізованих вимагають повернути додому чоловіків, синів і батьків. Щоправда, протестувати відкрито й довго поки що не наважуються.
“Шлях кожного з нас дуже короткий і в будь-який момент може обірватися. Часу немає. Кожна з вас може не встигнути”, — сказала дружина загиблого російського військового Марія в інтерв’ю виданню “Точка”.
Експерти прогнозують, що з часом кількість жертв війни досягне такого рівня, що люди зважаться на колективний протест. Невдоволення наростатиме, а дії російської влади посилюватимуться.
“Дуже чутливі маси людей, які освічені, які вже розуміють, що відбувається, але мовчать під тиском спецслужб і загрози негативних наслідків. Але коли постане питання чергової хвилі мобілізації, від 600 тис. до мільйона, це позначиться на всій Росії. Тим більше, що росіяни відчуватимуть, що вже не тільки в глибинці, але вже призиваються в Москві та Санкт-Петербурзі”, — сказав генерал армії України, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.
За даними “ОВД-Инфо”, від початку повномасштабного вторгнення в Україну поліція в Росії затримала понад 19 тисяч росіян за антивоєнні виступи. У 2023 році вироків за статтею про так звані “фейки” про російську армію стало більше на третину, а кількість справ про “державну зраду” зросла майже вчетверо порівняно з аналогічним періодом 2022 року.