Європейський Союз зобов’язався вкласти 10 млрд євро в Транскаспійський коридор в обхід Росії. Про це заявили в Єврокомісії. Йдеться про маршрут для вантажів і пасажирів із країн Центральної Азії до ЄС.
Українські порти Одеса і Чорноморськ також включені в морський відрізок коридору. Так Брюссель шукає альтернативні торгові маршрути, в обхід території РФ, інформує Freeдом.
Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут пролягає через Китай, Казахстан, акваторію Каспійського моря, Азербайджан, Грузію, Туреччину і далі через акваторію Чорного моря в Європу. У ньому задіяні два види транспорту: залізничний і морський. Щорічно через нього перевозять до 10 млн тонн товарів. З них — 200 тис. контейнерів прямують до Європи.
На розширення шляху ЄС виділив 10 млрд євро. Передбачається, що коридор дасть змогу доставляти товари в Європу через Центральну Азію за 15 днів. Як заявили в Єврокомісії, повномасштабне вторгнення Росії в Україну наголосило на нагальності пошуку альтернативних торговельних шляхів між Європою та Азією, які не проходитимуть через РФ.
“Центральна Азія стала найважливішим партнером ЄС з її величезним потенціалом, зокрема, з погляду безпеки та комунікацій, а також диверсифікації енергії та ресурсів… ЄС запровадив суттєві санкції проти Росії, які значно послабили її військову машину. Але вони все ще діють, а війна триває. І для того, щоб санкції були ефективними, нам необхідна повна співпраця з боку наших партнерів. Ми уважно стежимо за торгівлею між нами, між країнами Центральної Азії з Росією. Ми повинні розширювати співпрацю в цьому напрямку”, — наголосив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Євросоюз уже є найбільшим інвестиційним партнером Центральної Азії. На його частку припадає понад 42% усіх прямих іноземних інвестицій у регіон. Про це заявив виконавчий віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскі.
ЄС залишається основним торговельним партнером Центральної Азії.
За даними Європейської комісії, імпорт товарів із Центральної Азії до ЄС зріс на 67 % 2022 року, а експорт із ЄС до Центральної Азії збільшиться на 77%.
На думку експертів, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан поступово віддаляються від Росії. І прагнуть до встановлення нових партнерських відносин з іншими європейськими країнами.
За словами міністра транспорту Казахстану Марата Карабаєва, останніми роками динаміка розвитку співробітництва між ЄС і Астаною тільки зростає.
“Минулого року вантажообіг залізницею склав 300 млн тонн, 85 млн з яких — казахстанський експорт. Понад 27 млн тонн — це транзитні перевезення. Крім того, 80% залізничних перевезень між Китаєм і ЄС проходить через Казахстан”, — повідомив Карабаєв.
Також міністр транспорту Казахстану анонсував завершення переговорів з Європейською комісією щодо підписання угоди, яка дасть змогу кожній європейській авіакомпанії літати з будь-якої точки Європи в будь-яку точку Казахстану.
“Казахстан готовий передати в управління європейським інвесторам 22 аеропорти, що залишилися, які мають великий потенціал для перетворення на транзитний вузол між Азією і Європою. Для реалізації великих інфраструктурних проєктів буде потрібно не менше 40 млрд євро”, — зазначив Карабаєв.
За словами глави дипломатії ЄС Жозепа Борреля, розвиток транспортної мережі є важливою частиною співробітництва, що розширюється між ЄС і Центральною Азією.
Згідно з даними, представленими на сайті Єврокомісії, з 2021 по 2027 роки країни Євросоюзу мають намір виділити на вдосконалення транспортних систем Центральної Азії до 300 млрд євро інвестицій.