Європейський Союз ухвалив закон про використання прибутку від заморожених російських активів, повідомили в Раді ЄС. Передбачається, що цей прибуток вноситимуть до європейського бюджету і далі передаватимуть Києву.
Закон ЄС про російські активи привітали країни “Великої сімки” (G7). За словами міністерки фінансів Канади Христі Фріланд, союзники прагнуть змусити Москву заплатити за завдані Україні збитки, повідомляє Freeдом.
Загалом у Євросоюзі заморожено російських активів на суму близько 200 млрд євро. Згідно з постановою Ради ЄС, з 12 лютого центральні європейські депозитарії зобов’язані вести окремий облік заморожених російських активів і доходів від них. Також їм заборонено розпоряджатися отриманим прибутком від операцій із цими активами. Про це повідомили на офіційному сайті Ради Європи.
“Центральні депозитарії, які володіють активами Центробанку РФ на суму понад 1 млн євро, повинні окремо обліковувати надприбуток, який накопичився внаслідок обмежувальних заходів ЄС, а також повинні зберігати відповідні доходи окремо. Депозитаріям забороняється розпоряджатися отриманим чистим прибутком”, — із заяви на сайті Ради ЄС.
У Міністерстві закордонних справ України привітали рішення Брюсселя.
“Україна готова й надалі працювати з партнерами над досягненням нашої кінцевої мети: надати російські активи в розпорядження України. Агресор має заплатити”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Як пише Politico, Рада ЄС знайшла спосіб передати кошти Україні. Так, завдяки їй прибуток, отриманий від конфіскованих російських активів, може в кінцевому підсумку потрапити в Україну через бюджет Євросоюзу. За оцінками ЄС, ця сума становитиме близько 15 млрд євро і може бути виділена Україні протягом наступних чотирьох років. У Вашингтоні схвалили нову постанову ЄС щодо використання російських заморожених активів. США мають намір домагатися, щоб Москва заплатила за завдані Україні збитки, наголосили в Держдепартаменті.
“Ми продовжуємо вести активний діалог із нашими союзниками та партнерами, включно з країнами “Великої сімки”, щодо додаткових кроків, які можуть бути вжиті в межах відповідних правових систем і міжнародного права, щоб змусити Росію припинити її агресію щодо України й домогтися, щоб вона заплатила за заподіяну шкоду”, — сказав представник Держдепартаменту США Метью Міллер.
Адміністрація Білого дому розглядає можливість повного арешту всіх російських активів, а не тільки прибутку. За таке рішення виступили країни “Великої сімки”, зокрема Велика Британія, Японія та Канада.
“Зараз ми бачимо конкретні ініціативи. Канада стала першою в підготовці законодавства, яке дозволило б зробити цей крок можливим. І головною новиною останніх тижнів стало те, що адміністрація [президента США Джо] Байдена, вочевидь, підтримала законопроєкти в Конгресі, які спрямовані на досягнення тієї самої мети, щоб знайти законний спосіб зняти цей замок і надати ці активи Україні. Справжнє велике питання зараз полягає в тому, що робитиме Європа? США, звичайно, є найважливішою державою і найбільшою економікою. Але більша частина російських грошей, як вважається, лежить у Європі. Тож уся увага зараз прикута до Брюсселя”, — пояснив старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Найджел Гулд-Дейвіс.
Естонія закликала Брюссель конфіскувати понад 150 млрд євро заморожених російських активів уже до кінця 2024 року. Про це заявили в Міністерстві закордонних справ країни. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ЄС і країни “Групи семи” заморозили близько 300 млрд євро російських активів. Більша частина цих коштів перебуває в ЄС.